Marketingoví odborníci se shodují na tom, že miliony utracené za televizní reklamu a rozsáhlé reklamní kampaně už nejsou podmínkou pro vytvoření značky, kterou si zapamatuje celý svět. Řada věhlasných internetových firem už prošlapala jiné cesty vedoucí k úspěchu − využila možností internetu a sociálních sítí, věnovala pozornost potřebám své cílové skupiny a přizpůsobila jí způsob komunikace.

Mění se technologie a s nimi i zákazníci. Díky dostupnosti informací už se nenechají snadno obalamutit, vyžadují upřímnost, férový přístup, chtějí vědět podrobnosti o zvolené službě či výrobku a zajímá je, kdo stojí za firmou, jíž hodlají projevit svou důvěru. Jinými slovy − osobní vztahy jsou znovu v popředí. To se promítá i do způsobů, jimiž se firmy snaží zviditelnit svou značku a dát jí jedinečný charakter. Jaké postupy v praxi fungují?

1. Budujte důvěru

"Dnes mají zákazníci příliš mnoho informací a příliš málo času. Chtějí tedy svá rozhodnutí založit na dlouhodobé důvěře," říká marketingový konzultant Zdeněk Hašek. "Vybudujte ji a nezklamte ji. To první trvá roky, na to druhé stačí okamžik," dodává. A co vše k posílení důvěry přispívá? Vedle pravdivých informací o výrobku nebo službě i o podmínkách nákupu je to například bezproblémové vyřizování reklamací a samozřejmě i kvalita produktů. Velkou roli hrají také emoce − podaří-li se vám v komunikaci se zákazníky pozitivně zasáhnout jejich city, například když je potěšíte osobním přístupem, dárkem či jiným zvýhodněním, pravděpodobněji se k vám vrátí.

2. Zapojujte a dávejte

Spotřebitelé se o své zkušenosti rádi dělí − a to nejen s rodinnými příslušníky, ale i s mnohem širším publikem na webech, blozích a sociálních sítích. Jestliže "pustí do světa" nějakou negativní zkušenost s vaší firmou, může to mít katastrofální důsledky. "Budování značky je otázkou dialogu s vaší komunitou příznivců a otázkou poskytování hodnoty, nejlépe i něčeho navíc, co zákazník ani nečeká. Spokojený zákazník vám bude dělat ten nejlepší a nejlevnější marketing − bude o vás pozitivně mluvit se svým okolím," vysvětluje Hašek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.