Internetové obchody byly v hledáčku kontrolorů České obchodní inspekce (ČOI) po celý rok 2014. Cílem kontrol bylo vyhledat a následně v případě protiprávního jednání postihnout ty internetové prodejce a poskytovatele služeb, kteří poškozují práva a zájmy spotřebitelů. Nedostatky byly zjištěny v 682 z 867 kontrolovaných e-shopů a uložené pokuty dosáhly souhrnné výše 4,8 milionů korun.

V období od 1. 1. do 31. 12. 2014 bylo předběžným monitorováním a vyhodnocením spotřebitelských podání vytipováno ke kontrole celkem 867 e-shopů, některé z nich i opakovaně. Kontroly byly zaměřeny především na plnění povinností, vyplývajících prodávajícím ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů.

Porušení obecně závazných právních předpisů zjistili inspektoři v 682 případech, což představuje 78,7 procent všech kontrol.  Vysoké procento nedostatků, zjištěné v průběhu celoroční kontrolní akce, však nelze považovat za obraz skutečného stavu elektronického obchodování v České republice.

Inspektoři všech inspektorátů prováděli kontroly cíleně v obchodech, u kterých byl předpoklad, že jejich provozovatelé mohou porušovat obecně závazné právní předpisy. Při jejich vytipování sehrály důležitou roli informace a podání, poskytované České obchodní inspekci spotřebitelskou veřejností. Těch přijala Česká obchodní inspekce v roce 2014 celkem 4857 a šetřením potvrdila ve 12,3 procentech z nich nedostatky, na které spotřebitelé upozorňovali, nebo jiné porušení. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.