Možnost projít se interiérem restaurace či obchodu pomáhá podle Googlu přilákat zákazníky. Google roto nabízí službu Fotografie firem s panoramatickými snímky po vzoru Street View od roku 2011 v USA a dalších zemích. Nyní Google dostupnost této služby rozšiřuje i do Česka, Belgie, Německa, Hong-Kongu, Polska, Ruska, Singapuru a Švýcarska.

Oznámení nové služby přichází asi dva týdny poté, co Seznam zveřejnil inzerát, který hledá studenty, kteří budou o prázdninách fotografovat provozovny českých firem. Studenty s fotoaparáty Galaxy Camera bude platit Seznam.cz. V tom se chystaná služba Sezamu pro Firmy.cz od Googlu liší. Fotografie firem pro mapy od Googlu mohou pořizovat pouze schválení fotografové.

Google cenu pořízení a zpracování fotografií na svém webu neuvádí, webové prezentace certifikovaných fotografů v Spojených státech ukazují, že základní snímkování může firmu přijít na 6000 korun bez DPH. Reálné české ceny budou záviset na konkurenci, tedy na tom, kolik a jakých fotografů vstoupí do partnerského programu Googlu i na strategii Googlu s ohledem na aktivity Seznamu a jeho projektu Firmy.cz. Studenti s nepříliš kvalitním fotoaparátem budou působit jako konkurence bez ohledu na kvalitu výstupů. Google má aktuálně v Česku pouze 3 nasmlouvané fotografy - po jednom v Brně, Kroměříži a Praze.

Panoramatické fotografie budou dostupné z webu a aplikací Mapy Google, z výsledků vyhledávání na Google.cz a také na Google+. I v Mapách od Googlu bude možné zobrazit panoramatické mapy bez placení profesionálních fotografů – Google totiž umožňuje uživatelům nahrávat do Map panoramatické snímky vytvořené v telefonech Nexus s funkcí Photosphere (součást Androidu 4.2).

Konkurence a inovace

Soupeření Googlu a Seznamu je intenzivní. Česko je jednou z mála zemí na světě, kde Google nemá dominantní postavení v základních internetových službách, kam patří vyhledávání, mapy nebo e-mail. Silné postavení lokálního hráče je hlavní důvod, proč Google uvádí v Česku nové služby poměrně rychle.

Google oznámil, že v Česku vzrostl počet uživatelů map o 30 procent. Hlavní výhodou Googlu je snímkování ulic Street View (Česko má podle dostupných informací nejhustší pokrytí touto službou po USA) a dostupnost hlasové navigace a offline map pro Android i iOS.

Seznam.cz proto začal s vlastním snímkováním českých ulic a plánuje také offline verze svých map pro mobilní zařízení – mapu celé České republiky o velikosti asi 500 MB včetně turistických podkladů chystá Seznam už na přelomu června a července

Související