Firmy, které jsou zapsány v obchodním rejstříku, mají povinnost zveřejňovat účetní závěrku a výroční zprávu. Většina tuzemských společností ale toto pravidlo ignoruje. Nejhorší morálku mají podniky v Praze, kde alespoň jednu závěrku za období 2009 až 2013 zveřejnilo jen 42 procent firem, naopak nejpoctivěji zveřejňují v Královéhradeckém kraji (74 procent).

Velké rozdíly panují i mezi odvětvími: zatímco energetické společnosti závěrky většinou zveřejňují (84 procent), ze společností zabývajících se obchodem tak učinilo pouhých 42 procent. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Zveřejňování účetních závěrek přitom zvyšuje transparentnost podnikání. Společnosti díky nim mohou odhadnout rizikovost obchodního partnera a spolehlivost jeho plateb či dodávek.

"Nejde jen o nové obchodní partnery, ale i o ty stávající, jejichž podnikání se může velmi rychle zhoršit. Riziko podnikání nemusí stoupat jen v období recese, nýbrž i v podmínkách ekonomického růstu, protože někdo může přecenit své schopnosti, vyčerpat svůj potenciál, případně se mu mohou výrazně změnit podmínky podnikání," říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau. 

Nejvíce disciplinované byly obchodní společnosti se sídlem v Královéhradeckém kraji. Z jejich celkového počtu jich v daném období zveřejnilo alespoň jednu účetní závěrku 74 procent. Na druhé místo se dostaly společnosti se sídlem v Jihočeském kraji (64 procent) a třetí v pořadí skončily společnosti se sídlem v kraji Vysočina (62 procent). 

Nejhůře z tohoto hlediska dopadla Praha, kde závěrku zveřejnilo pouze 42 procent společností, které zde mají sídlo. O něco málo lepší byly společnosti se sídlem ve Středočeském (46 procent) a Olomouckém kraji (47 procent). "S určitými výjimkami platí, že se s povinností zveřejňovat účetní závěrky lépe vyrovnaly ty kraje, ve kterých má sídlo méně společností, než ty, které jich mají více," komentuje Kameníčková.

Distributoři energií si vedou nejlépe

Obdobné rozdíly jako mezi kraji existují i u společností rozdělených podle odvětví, ve kterém podnikají. Zdaleka nejlepších výsledky vykázaly společnosti v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Alespoň jednu účetní závěrku předalo za účetní období let 2009 až 2013 na Sbírku listin 84 procent společností.

Graf 2: Podíl obchodních společností s alespoň jednou účetní závěrkou na Sbírce listin (2009 -2013) – podle odvětví

Pramen: Insolvenční rejstřík, výpočty: CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.   

Druhý nejlepší výsledek, i když se značným odstupem, měly společnosti v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví (63 procent) a dále v odvětví těžba a dobývání (61  procent). Naproti tomu to bylo pouze 42 procent společností v odvětví obchod, ve kterém podniká však téměř třetina všech společností. Jen o něco lépe dopadly společnosti v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti a nakládání s nemovitostmi (v obou případech shodně po 45  procentech). 

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.