Leasing je jedním z nebankovních nástrojů k posílení konkurence malých a středních podniků. Jeho využívání k financování firemních investic roste s velikostí firmy, nicméně už i mikropodniky slyší na jeho výhody. Cení si zejména jeho dostupnosti. 

Malé a střední podniky v Evropské unii (EU) využívají leasing pro financování investic ve větší míře a častěji než jiné vnější finanční zdroje. Alespoň to je závěr studie Oxford Economics, která byla vypracována z podnětu Federace evropských leasingových asociací Leaseurope.

Studie vycházela z ankety, která proběhla v závěru loňského roku mezi představiteli 2950 malých a středních podniků z devíti sektorů ekonomiky v osmi zemích EU. Z výsledků ankety vyplynulo, že loni využily leasing více než dvě pětiny (42,5 %) dotazovaných firem, což je o 2,5 p.b. více než v roce 2010, kdy naposledy proběhl obdobný průzkum.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Studie prokázala, že malé a střední podniky (MSP) využívají leasing ve větším rozsahu než dlouhodobé úvěry, tedy úvěry delší než tři roky. V roce 2013 financovaly MSP leasingem v osmi sledovaných zemích investice za 73,6 miliardy eur, což činí leasing nejdostupnějším zdrojem vnějšího financování v kategorii nových MSP.

Podíl leasingu na financování investic malých a středních podniků (MSP) loni dosáhl 18,9 procent, tedy o 2,2 p.b. více než v roce 2010. Firmy využívající leasing přitom investovaly více než podniky, které ho odmítají.

Když na velikosti záleží

Jak dále vyplývá z průzkumu, míra využívání leasingu roste s velikostí firmy: u mikropodniků do devíti zaměstnanců činí 31,4 procenta, u malých podniků (od 10 do 49 zaměstnanců) 45,7 procenta a u středních podniků (do 250 pracovníků) 52,5 procenta.

Mezi hlavní výhody leasingu, respektive mezi hlavní důvody, proč jej podniky volí pro financování investic, zařadily dotázané firmy cenovou výhodnost, lepší řízení cash flow, možnost přizpůsobení délky leasingu potřebám nájemce a transparentnost splátek.

Malé a střední podniky představují 99,8 procenta všech ekonomických subjektů působících v Evropské unii. Jejich podíl na pracovních místech v EU dosahuje 67 procent a jejich podíl na ekonomickém růstu je v současné době vyšší než podíl velkých firem.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.