Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly firmám v prvním čtvrtletí letošního roku 33,86 miliardy korun na financování firemních investic a provozu. "Čtvrtletní data potvrdila, že se tuzemským firmám začalo dařit a svou budoucnost vidí optimisticky. Výsledkem je téměř 24procentní meziroční navýšení objemu podnikatelských investic," uvedla Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 42 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V prvním čtvrtletí roku 2015 poskytli členové ČLFA firmám na movité investice 9,06 miliardy korun prostřednictvím leasingu. Na finanční leasing movitých věcí přitom uzavřely 3354 smluv za 4,91 miliardy korun, na operativní leasing (včetně krátkodobých pronájmů) 7577 smluv za 4,32 miliardy. Tento nepoměr je dán tím, že zatímco finančním leasingem se často realizují dlouhodobé investice do strojů a zařízení s vysokými pořizovacími hodnotami, operativní leasing je využíván zejména při financování aut.

V přehledu financovaných komodit v letošním prvním čtvrtletí u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu tradičně převládaly dopravní prostředky. Největší objemy vykázaly osobní a užitkové vozy, stroje a zařízení (hlavně kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje) a poté nákladní automobily.

Adekvátně nárůstu zaznamenaného v leasingu movitých komodit se vyvíjela kategorie podnikatelských úvěrů – členové ČLFA jejich prostřednictvím v prvních třech měsících letošního roku poskytli 9,33 miliardy korun, meziročně tedy o 22 procent více (také zde jde o data za patnáct vedoucích společností).

Factoring hlásí pokles

Financování provozu firem zajišťují členské společnosti ČLFA prostřednictvím factoringu, který je založen na postoupení krátkodobých pohledávek. Factoring hlásí mírný pokles.

Výše prostředků poskytnutých klientům členy ČLFA v rámci factoringu v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 procenta na 14,70 miliardy korun. Hodnota postoupených pohledávek pak dosáhla 33,6 miliardy korun, což představuje meziroční snížení o 7,7 procenta. Celkový trh reprezentovaný Asociací factoringových společností České republiky (AFS ČR) zaznamenal souhrnnou hodnotu pohledávek 36 miliard korun, a to představuje pokles o 6,2 procenta.

Na českém factoringovém trhu dlouhodobě převládá tuzemský a regresní factoring (oproti bezregresnímu factoringu při něm factoringová společnost nenese riziko platební neschopnosti odběratele klienta). V letošním prvním kvartále zůstaly podíly jednotlivých forem factoringu na téměř totožné úrovni jako ve stejném období loňského roku.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se