Česká exportní banka (ČEB) má ve svém produktovém portfoliu již několik let program podpory malého a středního podnikání, který je určen pro firmy s obratem do 50 milionů eur. V rámci tohoto programu dohodla ČEB s Exportní garanční a pojišťovací společností zrychlení administrativních procesů a uzavřela dohody s několika komerčními bankami, aby klientům prostřednictvím proexportních záruk umožnila snadnější přístup k provozním úvěrům, které poskytují právě komerční banky.   

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V minulém roce se však ČEB rozhodla tomuto segmentu věnovat intenzivněji a v letošním roce chce v nastoleném trendu pokračovat. "Naším cílem je umožnit přístup k úvěrům širšímu spektru klientů ze segmentu malých a středních firem, a podpořit tak jejich růst," komentuje strategii ČEB její generální ředitel Karel Bureš.     

Hlavní novinkou pro letošní rok je využití celkové kapacity banky pro podporu malého a středního podnikání. Do loňského roku byli klienti segmentu SME obsluhováni pouze několika  pracovníky. "Nyní je každý zaměstnanec banky schopen obsloužit jak velkého korporátního klienta, tak klienta z řad malých a středních. To znamená, že umí nabídnout a zpracovat proexportní záruku i úplnou novinku – M a S záruku pod programem záruka Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB)," popisuje Petr Križan, ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace. Podle něj zapojení všech pracovníků do obsluhy SME umožní bance vybudovat kvalitní portfolio úvěrových produktů a tím rozšířit možnosti financování pro drobnější podnikatele. 

Z pohledu produktů jsou hlavním nástrojem pro segment malých a středních zmíněné proexportní záruky. "Dalšími produkty jsou bankovní neplatební záruky, předexportní a exportní úvěry, odkupy pohledávek. Především v případě odkupu pohledávek z kontraktu a proexportních záruk se přitom jedná o produkty, kterými se ČEB odlišuje od jiných bank a je v tomto směru jedinečná," popisuje Križan.

Sedm produktů

Významným krokem bylo v tomto ohledu navázání spolupráce s ČMZRB. První smlouvu o obchodním zastoupení s ČMZRB podepsala ČEB v září 2013. Druhou pak po roce - v září 2014. V pořadí druhá smlouva o spolupráci dvou specializovaných státních bank výrazněji podpořila a podporuje proexportní aktivity malých a středních firem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.