Česká exportní banka (ČEB) má ve svém produktovém portfoliu již několik let program podpory malého a středního podnikání, který je určen pro firmy s obratem do 50 milionů eur. V rámci tohoto programu dohodla ČEB s Exportní garanční a pojišťovací společností zrychlení administrativních procesů a uzavřela dohody s několika komerčními bankami, aby klientům prostřednictvím proexportních záruk umožnila snadnější přístup k provozním úvěrům, které poskytují právě komerční banky.   

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V minulém roce se však ČEB rozhodla tomuto segmentu věnovat intenzivněji a v letošním roce chce v nastoleném trendu pokračovat. "Naším cílem je umožnit přístup k úvěrům širšímu spektru klientů ze segmentu malých a středních firem, a podpořit tak jejich růst," komentuje strategii ČEB její generální ředitel Karel Bureš.     

Hlavní novinkou pro letošní rok je využití celkové kapacity banky pro podporu malého a středního podnikání. Do loňského roku byli klienti segmentu SME obsluhováni pouze několika  pracovníky. "Nyní je každý zaměstnanec banky schopen obsloužit jak velkého korporátního klienta, tak klienta z řad malých a středních. To znamená, že umí nabídnout a zpracovat proexportní záruku i úplnou novinku – M a S záruku pod programem záruka Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB)," popisuje Petr Križan, ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace. Podle něj zapojení všech pracovníků do obsluhy SME umožní bance vybudovat kvalitní portfolio úvěrových produktů a tím rozšířit možnosti financování pro drobnější podnikatele. 

Z pohledu produktů jsou hlavním nástrojem pro segment malých a středních zmíněné proexportní záruky. "Dalšími produkty jsou bankovní neplatební záruky, předexportní a exportní úvěry, odkupy pohledávek. Především v případě odkupu pohledávek z kontraktu a proexportních záruk se přitom jedná o produkty, kterými se ČEB odlišuje od jiných bank a je v tomto směru jedinečná," popisuje Križan.

Sedm produktů

Významným krokem bylo v tomto ohledu navázání spolupráce s ČMZRB. První smlouvu o obchodním zastoupení s ČMZRB podepsala ČEB v září 2013. Druhou pak po roce - v září 2014. V pořadí druhá smlouva o spolupráci dvou specializovaných státních bank výrazněji podpořila a podporuje proexportní aktivity malých a středních firem.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.