Objem evropského leasingu loni vzrostl dosáhl 267,9 miliardy eur, oproti předchozímu roku se navýšil o 8,4 procenta. Jedná se o největší meziroční nárůst od roku 2007. Informovala o tom v předběžných výsledcích za rok 2014 organizace Leaseurope, která zastřešuje evropské leasingové společnosti. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Nejvíce loni vzrostl leasing dopravních prostředků (+12,4 %). Poprvé od roku 2010 zaznamenal růst i leasing nemovitostí, a to o 7,6 procenta. Leasing strojů a zařízení se navýšil o jedno procento. Údaje vycházejí ze souhrnu pořizovacích cen financovaných věcí bez DPH.

Británie holduje leasingu nejvíce

Celková hodnota pohledávek z uzavřených leasingových smluv činila v Evropě na konci minulého roku 699,8 miliardy eur. Oproti předchozímu roku hodnota pohledávek téměř stagnovala (+0,2 %). Největším leasingovým trhem v Evropě byla loni Velká Británie (s objemem obchodů 59,1 miliardy eur), následovaly Německo (50,2 miliardy eur), Francie (30 miliard eur) a Itálie (15,9 miliardy eur). Podíl České republiky na evropském leasingovém trhu v roce 2014 činil 0,64 procenta, to je po Polsku druhý nejvyšší podíl v regionu střední a východní Evropy. 

Předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Jiřina Tapšíková komentuje aktuální data: "Evropské statistiky za loňský rok korespondují s daty, které jsme zaznamenali v Česku. Objem leasingu movitých investic realizovaných členy ČLFA loni meziročně vzrostl o 17,1 procenta. Nárůst jsme mohli sledovat také v ostatních segmentech trhu."

"Ukazuje se, že evropská i česká ekonomika opět nabírají dech. Jestli toto oživení povede k dlouhodobějšímu růstovému trendu, ještě říci nemůžeme. Rozhodne především to, jak se Evropská unie vypořádá s vážnými ekonomickými problémy některých členských zemí a nakolik ji ovlivní neklidný geopolitický vývoj," dodává Tapšíková, která v Radě Leaseurope, řídicím orgánu této evropské federace, zastupovala v uplynulých dvou letech asociace ze střední a východní Evropy.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.