Raiffeisenbank jako první česká banka spouští internetovou platformu, na které budou moci začínající podnikatelé díky pomoci drobných investorů získat peníze pro rozvoj svého podnikatelského nápadu. Crowdfundigová platforma Odstartovano.cz pomůže získat počáteční kapitál i těm podnikatelům, kteří nemohou získat standardní úvěr od banky.

Crowdfunding

Obvykle funguje tak, že si autor projektu stanoví výši sumy, kterou chce získat a přispěvatelům slíbí odměny, které dostanou za předpokladu, že se bude projekt realizovat.

Příspívat lze po časově omezenou dobu, většinou po šest týdnů. Pokud se autorovi projektu nepodaří vybrat celou sumu, příspěvky putují zpět na konta přispěvatelů. 

"Začínající podnikatel má vzhledem ke své nulové podnikatelské historii ztíženou možnost klasického bankovního financování. Jako banka zaměřená na podnikatele se těmto zajímavým nápadům snažíme poskytnout alternativní způsoby financování. Pomůžeme jim nastartovat jejich nápady a následně je poté můžeme zafinancovat klasickým způsobem," vysvětlil důvod spuštění platformy produktový manažer banky Jan Figlovský.

Koruna ke koruně

Platforma funguje na principu komunitního financování od drobných investorů. Financované částky se pohybují maximálně v řádu několika stovek tisíců korun. Podnikatel zveřejní na internetové platformě svůj podnikatelský záměr a jeho podporovatelé mu posílají malé částky. Odměnou za to jim může být například přednostní odběr výrobků, různé slevy nebo zážitkové odměny spojené s konkrétním projektem. 

"V tuto chvíli už máme přihlášených zhruba 15 projektů, které budou moci na stránkách www.odstartovano.cz lidé podpořit," uvedl Figlovský. Sbírka probíhá již u tří z nich. O příspěvky touto formou žádá Přátelský pivovar Malešov, který přihlásil projekt Drink different. Podpořit můžete i českou rodinnou firmu s jejím nápadem sedacího batohu BagoBago nebo aplikaci Včelka pro výuku čtení pro děti od tvůrců oceněné aplikace pro rychlé čtení Rozečti.se

Novou platformu banka připravila v rámci svého inovačního procesu. Na český trh tak přináší inovaci inspirovanou zahraničními trendy. Inspiraci mohla banka nalézt například na americkém portále kickstarter.com nebo v jeho evropské mutaci indiegogo.com. Na Slovensku zase existuje charitativně orientovaný portál ludialudom.sk. V Česku existuje již několik crowdfundingových platforem, příkladem je HitHit.czStartovač.cz nebo Nakopni.mě. Oproti jiným podobným serverům má ale propojení platformy s bankou několik výhod:

  • pomoc s přípravou kampaně – edukace v průběhu přípravné fáze před zveřejněním projektu na platformě, tak aby měl co největší šanci na úspěšné dokončení,
  • jednodušší získání přispěvatelů - banka může v rámci svých kampaní oslovit statisíce svých klientů a tím pomoci k jednoduššímu získání přispěvatelů,
  • lepší budoucí financování – banka bude znát zajímavé projekty od jejich počátku a díky tomu bude umět v budoucnu nabídnout zajímavější podmínky při financování dalšího růstu,
  • výhodnější podmínky pro autory projektů – vzhledem ke své velikosti a kapitálové síle není banka závislá na marži z úspěšně vybrané částky.

"Kromě těchto hlavních výhod je důležitá i rychlost převodu peněz (do 5 dní) – podnikatel nemusí čekat na vybranou částku několik týdnů po úspěšném dokončení projektu," dodává Figlovský.

Minimální výše požadované částky je stanovena na 50 tisíc korun, ostatní detaily jsou k dispozici na www.odstartovano.cz.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.