Dostatek peněžních prostředků a realistický finanční plán jsou základem každého úspěšného byznysu. K podnikatelským financím se ale váže mnoho otázek - odkud zdroje brát, jaké jsou možnosti podpory od státu či Evropské unie, jak peníze nejlépe zhodnocovat a podobně. Pro začínající podnikatele může být obtížné se v nabídce zorientovat a vybrat tu pravou. 

Nejvýhodnější úvěr - žádný úvěr?

Zadluženost je obecně považována za negativní jev. Cizí kapitál zároveň snižuje finanční stabilitu podniku, roste kvůli němu i riziko omezení autonomního řízení firmy. Na první pohled se tedy může zdát, že jediné správné řešení je financovat byznys zásadně z vlastních zdrojů. To ale není vždycky pravda.

Cizí prostředky umožňují často dynamičtější vývoj, čímž přispívají k tvorbě zisku. "Investovat peníze vlastní nebo svých známých se leckdy nevyplatí. Předně se firma financovaná postupně z vlastních zdrojů rozjíždí pomaleji a dost času a úsilí zabere samotné střádání. Půjčka od přátel a příbuzných, často bez řádné smlouvy, je navíc tím nejlepším způsobem, jak o své známé přijít," dodává Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB.

Pokud se rozhodne podnikatel využít externích zdrojů financování, možností jsou pro něj například podnikatelské úvěry. Ty jsou podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA) nejrozšířenějším typem financování u nás. Firmy jimi financují více než 50 procent svých investic. 

Česká bankovní asociace uvádí, že v poslední době roste i zájem o úvěry v cizích měnách. A to i přes vyšší úroky - v nich se totiž často promítá přirážka kvůli kurzovým pohybům. "Podnikatelé se chtějí chránit před případnými kurzovými výkyvy koruny. Zatímco před rokem se úvěry v eurech na celkových objemech podílely necelými osmnácti procenty, dnes je to už víc než dvaceti," vysvětluje důvody zájmu Manda. Podle něj se také byznysmenům vyplatí na půjčku počkat a nekývnout hned na první nabídku. Banky totiž v průběhu roku nabízejí různé akce a slevy. 

Není leasing jako leasing 

Mezi často využívané možnosti financování se řadí také leasing. "Výhodou leasingu je, že společnost podnikateli zajistí pojištění, povinné ručení a další služby spojené s provozem vozu nebo stroje," popisuje Manda. Podnikatel se musí ovšem rozhodnout, který typ leasingu mu bude více vyhovovat. Zda finanční, kdy po skončení splácení přejde zařízení do jeho vlastnictví, nebo operativní, kdy klient zařízení po skončení splácení vrací zpět leasingové společnosti.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Podle celkových objemů vítězí u českých podnikatelů finanční leasing, podle počtu smluv zveřejněných ČLFA je ale úspěšnější operativní leasing. Na něj se uzavřelo 13 022 smluv, v případě leasingu finančního to bylo jen 8217 smluv. "Leasingové společnosti navíc mají i speciální programy přizpůsobené konkrétnímu oboru – v jejich nabídce je možné nalézt financování zemědělských strojů, lékařské techniky nebo třeba strojírenského vybavení," dodává Manda. 

Existují ale i možnosti, jak získat peníze, aniž by se bylo zároveň nutné zadlužit. Zajímavý zdroj financí představuje bezesporu Evropská unie se svými dotacemi. Každých pět let vypisuje například program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Cesta k získání prostředků z EU ale není tak snadná, jak se může zdát. Žádost o dotaci je potřeba vyplnit bezchybně a pro laiky se rozhodně nejedná o lehkou záležitost. "Při žádání o dotace se doporučuji raději obrátit na odborníka," radí ředitel útvaru Firemní bankovnictví. 

Když peníze chybí

Každý podnikatel se může občas ocitnout v situaci, kdy potřebuje rychle sehnat určitý finanční obnos. Řešením může být například kontokorent. "Kontokorent se zakládá ke stávajícímu podnikatelskému účtu, vyřizování je díky tomu rychlejší. Variantou je také kreditní karta pro podnikatele. Hodí se k zajištění běžných provozních výdajů. Kartu lze vydat libovolnému počtu společníků nebo zaměstnanců, dají se tak řešit například diety v rámci služebních cest," říká Manda.

K rychlému získání peněz lze využít i faktoringu pro obchodování s pohledávkami, které firmám vznikly při prodeji zboží. Tato varianta nabývá na popularitě. Podle statistik ČLFA vzrostl zájem o faktoring meziročně o 21 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.