K nejrizikovějším oborům podnikání v České republice patří obchod, pohostinství, doprava a stavebnictví. Dokládá to detailní analýza české podnikatelské základny, kterou provedla poradenská společnost Bisnode. Zvýšeným rizikem krachu je ohrožena každá třetí firma podnikající v obchodu nebo pohostinství a ubytování, každá čtvrtá firma z dopravy a každá pátá stavební firma. Výsledky vycházejí z metodiky skóringového modelu, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících. V těchto zmíněných oborech činnosti působí největší podíl společností se skóringovým stupněm "rizikový" (CCC, CC, C).

Nejstabilnější a nejméně rizikové jsou naopak české firmy, které podnikají v oblasti zdravotní péče, výroby elektřiny, vzdělávání, nemovitostí a zemědělství. 

"Každý obor má svá specifika a důvody stojící v pozadí zvýšeného rizika firem. Známý investiční trojúhelník riziko-výnos-likvidita je platný i pro obory. Obchod je schopen poskytnout relativně vyšší výnos, avšak za cenu vyššího rizika podnikání, větší konkurence. Restaurace a ubytování je velmi závislé na cestovním ruchu a reflektuje jak aktuální, tak historický stav domácí i zahraniční ekonomiky. Dlouhodobě se potýká s problémy poptávky, které se tak odráží do zvýšeného rizika ohrožení firem podnikajících v tomto oboru," komentuje výsledky analytik Bisnode Michal Řičař. 

"V dopravě je extrémní konkurence a velmi vysoký tlak na efektivitu a produktivitu firem, čímž se část méně zdatných podnikatelů ocitá ve zvýšeném riziku. Stavebnictví je pak obecně známé zvýšeným rizikem projektů, které však nabízejí zajímavé zhodnocení, pokud se povedou. Nicméně riziko oboru jasně ukazuje na náročnost podnikání v tomto segmentu," dodává Řičař.

K nejstabilnějším oborům činnosti v České republice, z pohledu největšího zastoupení firem se skóringovým stupněm "vynikající" (AAA, AA, A), patří jednoznačně zdravotní a sociální péče, výroba elektřiny a vzdělávání. V těchto oblastech činnosti současně podniká velmi malý počet rizikových subjektů.

"I v tomto případě se musíme podívat na každý obor zvlášť. Zdravotní a sociální péče je ze své podstaty méně rizikovým oborem podnikání. Jednak proto, že existuje stálá poptávka po těchto službách - jedná o základní a nevyhnutelnou potřebu občanů. Dále fakt, že je na tento obor úzce napojen státní sektor přes VZP a také proto, že v tomto oboru podnikají zpravidla erudovaní podnikatelé," vysvětluje Řičař.

"Taktéž u vzdělávání můžeme nalézt podobné faktory – zejména nutnost užití občanem. V neposlední řadě, výroba elektřiny je v podmínkách ČR tradičně velmi profitabilním oborem podnikání, jenž přináší svým investorům jednak značné zisky, ale i výsadní a stabilní postavení v ekonomice," dodává Řičař.

V Češku je podnikání méně rizikové než na Slovenku

V rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých oborech podnikání na Slovensku, ve srovnání s Českem, jsou podle skóringového modelu Bisnode patrné shody i zřetelné rozdíly. Také na Slovensku k nejméně rizikovým oblastem podnikání patří zdravotnictví a sociální péče a činnosti v oblasti nemovitostí. Rozdílnosti nalezneme zejména u podílu rizikových firem, které působí v oborech těžby, výroby elektřiny, vzdělávání a pohostinství.

Analýza slovenské podnikatelské základny totiž ukázala, že krachem je ohrožena zhruba každá třetí firma podnikající v oblasti těžby a dobývání a výroby elektřiny, každá čtvrtá firma z oblasti vzdělávání a každá pátá společnost z pohostinství a ubytování.

"Každá ekonomika má svá specifika v nastavení oboru. Na rozdíl od ČR je na Slovensku znatelně více riziková výroba elektřiny a těžba. Vzhledem k investiční náročnosti obou oborů - jedná se o tzv. "těžký průmysl" - lze předpokládat, že slovenský trh neposkytuje natolik atraktivní a profitabilní příležitosti jako trh český, což se přímo odráží do rizikovosti firem v těchto odvětvích," vysvětluje Řičař.

"Na Slovensku působí skupina silných firem, které ovládají trh a zbytek společností v oboru je nestabilní. Naopak v ČR všechny firmy ve výrobě elektřiny vykazují extrémně nízké riziko, což naznačuje velmi dobré postavení všech firem a celého oboru. V ČR jsou tedy firmy v oblasti výroby elektřiny stabilnější," komentuje rozdíly Řičař.

Poměrně překvapivá je na Slovensku vysoká rizikovost oboru vzdělávání, který je zpravidla méně rizikovým oborem. "I zde lze říci, že je obor méně přívětivý a pravděpodobně i méně rozvinutý, a tedy méně stabilní, což se odráží v nesnadném a rizikovějším podnikání," dodává Řičař a závěrem dodává: "Z pohledu rizikovosti podnikání je na tom Česká republika značně lépe než Slovenko, což odráží stav rozdílné vyspělosti obou ekonomik". 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.