Ve své definici se dává "offshore podnikání" do přímé souvislosti s daňovou povinností a faktem je, že nejčastějším motivem offshore podnikání je skutečně snaha co nejvíce zmenšit daňové zatížení. Daňová optimalizace tak stále zastiňuje ostatní motivy.

Pro řadu podnikatelů je ale rozhodující získání anonymity a ochrany soukromí i využití výhod odlišného právního prostředí nebo třeba vyhnutí se regulaci některých podnikatelských aktivit. Své hraje i získání prestiže, která usnadní expanzi na mezinárodní trh. Výhody a nevýhody offshore podnikání se pokusila shrnout Jana Emma Keraho z poradenské společnosti Zenron Consulting CZ. 

"To, že podnikatel daně optimalizuje, neznamená, že neplní svou daňovou povinnost nebo se placení daní vyhýbá nezákonným způsobem. Jedná se o minimalizování daňové povinnosti v rámci zcela legálních metod," říká Keraho.

Jednou z cest, jak daně optimalizovat, je podnikat offshore. To znamená podnikat v jedné zemi a být podnikatelem v zemi jiné. Při správném výběru země nemá podnikatel žádnou daňovou povinnost nebo pouze minimální a není zatěžován přebujelou administrativou. Navíc se tak zcela legálně vyhne zdanění.

Výhody offshore podnikání

1. Podnikatelé získají anonymitu a ochranu svého soukromí 

Akcionáři nebo společníci ve firmách jsou veřejně vystavováni situaci, kdy je velmi snadné dohledat v českém katastru nemovitostí vlastníka. V justici si můžete vyhledat nejen akcionáře dané společnosti, a to včetně informace o jeho obchodním podílu, ale veřejně přístupné jsou dokonce i finanční údaje o společnostech. Je tak velmi snadné si zjistit, jaká jsou aktiva a pasiva firmy, či jak je finančně stabilní a silná.

Přitom tyto informace nejsou ve světě v této veřejné online podobě běžné. "Veřejný přístup k majetkovým poměrům zneužívají různé skupiny lidí a organizací. Setkala jsem se i s případy vydírání. Věřím, že každý má právo na ochranu svých aktiv, majetku, soukromí a tak i celé rodiny," zdůrazňuje Keraho. 

2. Získání ochrany podnikání pod štítem důvěrného, jednoznačného právního systému

Mezi další hlavní výhodu patří získání ochrany podnikání pod štítem důvěrného, jednoznačného právního systému. "Podíváme-li se na „šikanózní“ přístup ve vztahu k insolvenčnímu zákonu a dalším perlám v zákonech ČR dojdeme k závěru že existují bezpečnější přístavy pro naše aktiva. Buďme vděčni za to že máme možnost a právo volby, v minulosti jsme ho neměli," upozorňuje Keraho.

3. Snížení administrativní zátěže

Byrokratický přístup úřadů a bující administrativní zátěž je jedním z hlavních důvodů proč podnikatelé míří do offshore destinací. "Ve vybraných jurisdikcích dokonce úplně odpadá vedení účetnictví a podávání výkazů. V dalších pak vedení účetnictví vyžaduje nesrovnatelně nižší nároky než u nás."

4. Daňová optimalizace

Mezinárodní daňové plánování neboli daňová optimalizace je jedním z hlavních pilířů pro odchod do offshore destinace. "Upozorňuji, že odchod do zahraničí neznamená vždy prioritně snížení daňového základu. Tou nejdůležitější otázkou je, co za placení daní v daném státu získám. Při srovnání jednotlivých destinací se dostáváme k velmi znepokojujícím údajům. Jedná se o celkový přístup státu a úředního aparátu k podnikatelům, podpora podnikatelů, srovnání výše daní, administrativní zátěž a řada dalších věcí.

5. Budování mezinárodní značky

Mezi další výhody patří expanze na mezinárodní trh, posílení prestiže, důvěryhodnosti a budování mezinárodní značky. Tento důvod se v posledních třech letech často dostává do popředí mezi hlavní priority, proč vůbec odejít do offshore destinace. "ČR je menší rybník, řada zejména softwarových, IT a výrobních podniků působících pouze na českém trhu nevyužívá naplno svého potenciálu. Přesunem do zahraničí často rozhrneme vody příležitostí expanze společnost," dodává Keraho.

6. Získání dvojího občanství

Od jistého obratu a případné investice v dané offshore jurisdikce můžete získat druhé občanství, a to za velmi výhodných podmínek. "Druhý pas vám poskytne VIP podmínky v dané zemi a ochranu Vašeho majetku i rodiny."

Nevýhoda offshore podnikání

"Za celou dobu mého působení jsme se s klienty dostali pouze k jedné nevýhodě při podnikání v offshore destinacích a to sice, že vybrané státní organizace nemohou zadávat zakázky společnostem, u kterých je skryt akcionář, vlastník. Podobnou podmínku má v interních směrnicích i řada dalších firem, různé neziskové organizace apod.

Některé z nich mají dokonce v podmínkách, že si vybírají pouze výhradně české firmy bez zahraniční účasti. Tyto subjekty tak odmítají spolupracovat a odebírat dodávky od společností, ve kterých je v pozici vlastníka, akcionáře firma z offshore destinace. Někteří odběratelé vyžadují rozkrytí vlastnických podílů," uzavírá Keraho.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se