Snažíte se ke konci roku zvýšit svoje náklady v rámci tzv. daňové optimalizace, aby se vám snížil daňový základ? Pak vězte, že riziko odhalení a tím pádem i možných pokut se v listopadu a prosinci zvyšuje až dvojnásobně.Podle odborníků jde o velmi nešťastný zvyk, který je však poměrně častým jevem.

Zvláště v některých případech, kdy se náhlý nárůst nákladů vysvětluje jen velmi těžce. Příkladem jsou třeba nevysvětlitelné nákupy čtyř notebooků ve firmě, která má jen tři zaměstnance, služební cesty, kam jede podnikatel s rodinou nebo lednice v neexistující kancelářské kuchyňce. 

"Běžný postup kontroly ze strany finančního úřadu je často stále stejný: úředníci vezmou do ruky jako první faktury z ledna, u nichž zjišťují, zda se nejedná o zapomenuté účetní doklady z předchozího roku, a faktury z listopadu a prosince, které zavánějí urputným snižováním základu daně," varuje daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

"Pokud existuje sporný náklad, o kterém podnikatel nechce diskutovat, je rozumné a o 50 procent bezpečnější ho nezařazovat do účetnictví v posledním kvartálu."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.