Z čeho se skládá cena elektřiny

Regulovaná složka

SILOVÁ ELEKTŘINA

 Cena silové elektřiny nepodléhá regulaci, ale je utvářena trhem. Jde o část platby za elektřinu, kde si opravdu můžete vybrat a kde existuje konkurence. Tvoří ji dvě části - pevný měsíční tarif (lišící se produktovými řadami jednotlivých dodavatelů) a cena za skutečný odběr (ta se ještě někdy dělí na tzv. vysoký tarif (VT) a nízký tarif (NT).

Neregulovaná složka

POPLATEK ZA DISTRIBUCI

Poplatek společnosti jíž patří "dráty". Česká republika je rozdělena na tři distribuční území: E.ON působí v Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji a v kraji Vysočina, PRE na území Prahy, zbylé kraje náleží ČEZ.


PŘÍSPĚVEK NA OBNOVITELNÉ ZDROJE

Z tohoto příspěvku je dotována tzv. „zelená elektřina“ prostřednictvím výkupních cen nebo bonusů.

POPLATEK ZA SYSTÉMOVÉ SLUŽBY

jde na účet provozovateli české přenosové soustavy – společnosti ČEPS.

POPLATEK OPERÁTOROVI TRHU

hradí činnost zúčtování Operátora trhu s elektřinou (OTE) a je stejný u všech distribučních společností.

Daň z elektřiny

Kromě daně z přidané hodnoty (DPH), která je v současnosti 20 %, podléhá elektřina také tzv. ekologické dani, která je stanovena fixní částkou za každou odebranou megawatthodinu.  

Výslednou cenu elektřiny, kterou zaplatí koncový zákazník, tedy tvoří součet všech položek z neregulované i regulované části elektřiny navýšený o daně.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.