Nový zákon o obchodních korporacích, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014, zpřísnil podmínky odpovědnosti za škodu členů orgánů společností. Ti ručí za běžné obchodní závazky společností (platby dodavatelům, zaměstnancům, odvody a další) přímo vůči těmto věřitelům.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pojišťovna AIG proto provedla mezi manažery průzkum, do jaké míry jsou informováni o odpovědnosti z titulu výkonu své funkce. Pouze necelé dvě pětiny z 210 dotázaných manažerů správně uvedly, že jsou zodpovědní za celou výši způsobené škody. Pojištění odpovědnosti manažera (D&O – Directors and Officers) přitom uzavřela pouze necelá pětina (17 %) respondentů.

"V zahraničí je tato úprava zákona běžná a většina společností je na případné vymáhání pohledávek po členech svých orgánů připravená díky D&O. Pokud společnost nedělá v tomto směru dostatečná preventivní opatření, následky pro členy managementu mohou být likvidační. V České republice si na novou legislativu teprve zvykáme, čemuž odpovídá i zatím nízké pojištění u členů představenstev, členů dozorčích rad a jednatelů," komentuje situaci Marko Antič z pojišťovny AIG.

Necelá pětina oslovených (19 %) se mylně domnívá, že zodpovídá za škody ve výši dvou milionů korun. Celých 42 procent členů vedení si dokonce myslí, že limitem je pouze 500 tisíc korun. Přitom ve svém okolí se s finančním postihem vedení společnosti setkalo 22 procent dotázaných.

"Obecně lze říci, že žaloby proti členům orgánů obchodních korporací z titulu porušení jejich povinností jsou spíše výjimečné. Největší rizika pro členy orgánů z titulu odpovědnosti za výkon jejich funkce lze očekávat v případech, kdy se bude zejména jednat o nároky insolvenčních správců či věřitelů v rámci řízení o úpadku či nároky společníků a akcionářů v případě aplikace institutu trestní odpovědnosti právnických osob," uvádí Matěj Vácha z advokátní kanceláře Pelikán, Krofta, Kohoutek.

Nedoceněné pojištění

Vedení firem nebude čelit pouze nárokům za způsobené škody, ale právní spory s sebou přinesou i náklady spojené s právním zastoupením manažerů. Pojištění odpovědnosti manažera kryje jak způsobenou škodu, tak právě právní nebo jiné zastoupení, například auditory, soudní znalce a další.

Ve srovnání s celosvětovým žebříčkem Global Fortune 500 je pojištění odpovědnosti manažera mezi firmami působícími v České republice na nízké úrovni. "V rámci žebříčku Global Fortune 500 je celých sedmdesát procent těchto společností pojištěných u AIG na pojištění odpovědnosti manažera. Podle našeho průzkumu má D&O pojištění uzavřeno pouze 17 procent respondentů. Z tohoto srovnání pak vyplývá, že vedení firem v České republice si zatím dostatečně neuvědomuje rizika spojená s výkonem jejich funkce," říká Antič.

Reálná hrozba

Řešení sporu o prokázání odpovědnosti se může táhnout řadu let i se značně prodražit. Jak přibližuje Antič: "Společnost zastoupená akcionářem podala žalobu o náhradu škody na členy představenstva. Škoda byla údajně způsobena v opakovaném procesu nabytí vlastních akcií a jejich zpětném prodeji. Případ vyšetřuje i policie na základě trestního oznámení. Trestný čin zatím není prokázán. Případ je stále otevřený a trvá již plných sedm let. AIG průběžně hradí náklady obhajoby pojištěných, které již dosáhly téměř dvou milionů korun."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.