Factoring je českým podnikům k dispozici už téměř čtvrt století. Z poněkud exotického produktu, který byl původně k dispozici jen pro financování exportních pohledávek, se stal standardním řešením provozního financování. Ve své nabídce jej mají všechny velké finanční skupiny.

Za čtvrt století se výrazně zvýšilo i povědomí o tom, jak factoring funguje. Přesto lze ještě poměrně často narazit na zjednodušené hodnocení tohoto produktu, které by se dalo shrnout do dvou vět: "Je to složité a je to drahé." Je factoring skutečně tak komplikovaný? A opravdu je ve srovnání s bankovním úvěrem nákladnější variantou? Proč tedy objemy factoringových transakcí trvale rostou jak v České republice, tak ve světě?

Podle údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) má šest největších poskytovatelů tohoto produktu zapojeno do financování několika tisíc klientů přes 17 miliard korun. Jde o prostředky, které napomáhají rozvoji zejména malých a středních firem, tedy segmentu, který vzhledem k nastavení akceptační politiky stojí poněkud mimo zájem bank. Factoring navíc nepřímo pomáhá dalším desítkám tisíc firem, které v transakcích vystupují jako odběratelé.

Uzavírání smluv probíhá automaticky

Představa, že je factoring složitý, zřejmě vychází ze základního principu tohoto produktu, kterým je financování na základě postoupení pohledávek. O postoupení pohledávek se musí uzavřít smlouva. Odběratelé pak musí být o tomto kroku informováni – jaká bude asi jejich reakce? A je vůbec mé podnikání, respektive pohledávky, které v něm vznikají, pro factoring vhodné? Přesně takové obavy může zájemce o factoring mít.

Ve skutečnosti je nastavení procesů spojených s výměnou informací o postupovaných pohledávkách a jejich úhradách poměrně jednoduchá jednorázová záležitost. Formálně je vzájemná komunikace definována tak, že k uzavírání smluv dochází v podstatě automaticky.

Vše navíc zjednodušil nový občanský zákoník. Ten totiž umožňuje postoupení souborů budoucích pohledávek formou tzv. globální cese. O nově vznikajících pohledávkách tak klient pouze předává své factoringové firmě informace, zpravidla s vyžitím on-line přístupu do příslušné aplikace. Jejím prostřednictvím má zároveň k dispozici veškeré potřebné údaje o nároku na financování, úhradách a platebním chování svých odběratelů. 

Financování doplňuje správa pohledávek

Ani s náklady, které jsou s factoringem spojené, to není tak dramatické. Podrobněji se tomuto tématu budeme věnovat v jednom z příštích dílů seriálu o factoringu. Lze říci, že factoring sice může stát o něco více než bankovní úvěr, ale to neznamená, že je dražší. Zatímco role úvěru je čistě finanční, factoring svému uživateli zajišťuje řadu služeb v oblasti správy pohledávek: komunikaci s odběrateli, upomínání a v případě potřeby i intenzivnější inkasní kroky.

Ve své nejkomplexnější podobě, kterou je bezregresní factoring, pak poskytuje i ochranu proti platební neschopnosti odběratele. Je logické, že tyto služby nejsou zadarmo, což je zohledněno účtováním factoringového poplatku. Ten však vzhledem k přínosu těchto služeb není nijak vysoký.

Samotná výše úroků, které zavedené factoringové společnosti svým klientům účtují, je s bankovním úvěrem srovnatelná. Mluvíme-li ovšem o nákladech, hlavním principem zůstává, stejně jako v jiných případech, že jejich vynaložení by mělo přinést nějaký efekt. V případě factoringu to může být třeba získání konkurenční výhody v podobě schopnosti poskytnout odběratelům delší splatnost nebo zvýšení obratu díky rychlejší obrátce zboží.

Obor podnikání nerozhoduje, záleží na charakteru pohledávek

Občas se také můžeme setkat s úvahami, že ten či onen obor je pro factoring méně vhodný nebo dokonce nevhodný. V praxi ovšem platí, že rozhodující je charakter pohledávek, které lze do financování zapojit. Mělo by se jednat o pohledávky se smluvně dojednanou splatností mezi 30 až 90 dny, vznikající ideálně z dodávek relativně stabilnímu okruhu odběratelů.

Spíše než obor podnikání je tedy podstatné, nakolik pohledávky tyto předpoklady plní, či zda se jim alespoň blíží. V přiloženém přehledu se můžete podívat na několik situací z praxe a porovnat odlišnosti v přínosu, který využití factoringu pro konkrétní klienty z různých oborů znamenalo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.