V červenci letošního roku bylo vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, což je o 22 méně než v červnu. Pozitivní trend trvá již tři měsíce v řadě. Červenec je zároveň měsíc s nejnižším počtem bankrotů obchodních společností od listopadu loňského roku.

U fyzických osob podnikatelů ovšem ke zlepšení nedochází. V červenci jich zbankrotovalo o téměř pětinu více než v červnu. V meziročním srovnání dokonce vzrostl jejich počet téměř o třetinu. Vyplývá to z analýzy provedené společností CRIF – Czech Credit Bureau.

"Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 19 procent, zatímco u fyzických osob podnikatelů se zvýšil o 32 procent. Po odpočtu oddlužení se však počet bankrotů fyzických osob podnikatelů naopak snížil o 11 procent," upozorňuje Věra Kameníčková, analytička CRIF.

Počet návrhů na bankrot obchodních společností zůstal na úrovni předešlého měsíce (181). V případě živnostníků se tato statistika snížila. V červnu na ně bylo podáno 809 návrhů na bankrot, což je o 130 návrhů méně. 

"Koncem roku očekáváme, že počet bankrotů obchodních společností dosáhne výše 1 050, a to by bylo o 14 procent méně než v roce 2014, počet bankrotů obchodních společností by se tak snížil již druhým rokem po sobě," říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se ale nepřetržitě zvyšuje, zejména zásluhou oddlužení, koncem roku pravděpodobně přesáhne 9 200 a meziročně vzroste o pětinu. 

V Praze se daří živnosti

V červenci nebyl v Pardubickém, Libereckém a Středočeském kraji vyhlášen ani jediný bankrot obchodních společností. Nejvíce bankrotů bylo vyhlášeno v Praze (22) a Jihomoravském kraji (10). V posledních 12 měsících zbankrotovalo nejméně společností v Karlovarském kraji, a to 20. Druhou příčku drží s 30 bankroty Liberecký kraj. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích mimo dvou -  Karlovarského (+ 18 %) a Jihočeského (+ 13 %).

Živnostníci v červenci nejvíce bankrotovali v Moravskoslezském (106) a Středočeském kraji (80), naopak nejméně v Praze (18) a kraji Vysočina (29 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil ve všech krajích s výjimkou Karlovarského a Plzeňského kraje.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.