Počet pozdě uhrazených faktur se v evropských zemích oproti loňsku snížil z 23 na 20 procent. Znamená to, že každá pátá vystavená faktura je uhrazena až po splatnosti. Průměrné zpoždění plateb se oproti loňsku snížilo o 8 dní na 22 dní. Problém s nedobytnými pohledávkami ale přetrvává. Neuhrazených jich zůstanou 4 procenta.

Platební morálka se ale výrazně zlepšila v Polsku, Velká Británii, Španělsku a Francii. Rusko si oproti loňsku nepatrně pohoršilo. I přes pozitivní vývoj však každá sedmá firma v Evropě uvádí, že její existenci aktuálně ohrožují nedobytné pohledávky. Tyto i další výsledky přináší průzkum platebního chování firem mezinárodní inkasní společnosti EOS.

Nedobytné pohledávky táhnou firmy ke dnu 

Z aktuálního průzkumu platebního chování firem vychází, že ve většině evropských států došlo ke zlepšení, firmy platí o něco dříve a snížil se i počet neuhrazených pohledávek. "Co se naopak příliš nezlepšilo, je objem nedobytných pohledávek. Ty mnohé firmy označují za největší existenční riziko. Častěji pak ve státech východní Evropy, kde se ale jen přibližně třetina s problémem obrací na odborníky. V tom se značně odlišujeme od Západu, kde nesplacené pohledávky specialistům předává téměř polovina firem," uvádí Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.

S lepší platební morálkou se mohou české firmy setkat v západní Evropě. Nejméně opožděných plateb a nedobytných pohledávek zaznamenávají firmy v Německu, Rakousku a překvapivě i ve Španělsku (16 %), kde je však důvodem nastavení delších termínů splatnosti faktur (viz graf). Na opačném konci žebříčku najdeme Bulharsko, Rumunsko, Rusko a Řecko.

Zlepšení platební morálky v následujícím roce očekávají firmy ve Velké Británii, Belgii, Francii a Rumunsku. Naopak v Německu a Rakousku téměř žádné změny neočekávají a Rusko předpokládá výrazné zhoršení.

Zdroj: EOS

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.