V červnu letošního roku bylo zbankrotovalo 86 obchodních společností a 639 fyzických osob podnikatelů, což je o pět, respektive 21, méně než v květnu. Pokles se projevil již dva měsíce po sobě. Návrhy na bankrot se naopak množí. Oproti předchozímu měsíci se jejich počet u obchodních společností navýšil o 23 na 181, u živnostníků pak o 104 na 939. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností ve srovnání se stejným obdobím minulých let, s výjimkou roku 2008. "Koncem roku očekáváme, že počet bankrotů obchodních společností dosáhne výše 1 050, a to by bylo o 14 procent méně než v roce 2014, počet bankrotů obchodních společností by se tak snížil již druhým rokem po sobě," říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se nepřetržitě zvyšuje, zejména zásluhou oddlužení, koncem roku pravděpodobně přesáhne 9 200 a meziročně vzroste o 20 %. I to je podstatně méně než v předchozích letech.

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1 134 bankrotů obchodních společností a 8 235 bankrotů fyzických osob podnikatelů. "Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 13 procent, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se naopak o 37 procent zvýšil. Vzrostl však pouze počet oddlužení (+ 45 %), počet bankrotů fyzických osob podnikatelů po odpočtu oddlužení se naopak meziročně snížil o 9 procent," vysvětluje Kameníčková. Počet návrhů na bankrot se u obchodních společností meziročně snížil o 38 procent, u fyzických osob podnikatelů naopak došlo k navýšení o 28 procent.

Nejméně bankrotů obchodních společností i za období červenec 2014 – červen 2015 bylo vyhlášeno v Karlovarském kraji, a to 18. Nejvíce pak tradičně v Praze (435 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích, s výjimkou Středočeského (+ 14 %) a Jihočeského kraje (+ 9 %). Nejrychlejší pokles vykázal Plzeňský (- 49 %) a Zlínský kraj (-37 %).

Za posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (1 042 bankrotů) a v Ústeckém kraji (974 bankrotů), nejméně to bylo v kraji Vysočina (269 bankrotů) a ve Zlínském kraji (296 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil nejrychleji ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Plzeňském a Karlovarském kraji se jejich počet meziročně naopak snížil. 

Stavebnictví stále zápolí

Z hlediska odvětví bylo posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v rovněž odvětví obchod a pohostinství (342 bankrotů) a stavebnictví (228 bankrotů), nejméně pak v odvětví zemědělství (21 bankrotů) a doprava a skladování (59 bankrotů).  

Na 10 000 obchodních společností připadlo v průměru 26 bankrotů. Mnohem více to ale bylo v odvětví stavebnictví (60 bankrotů) a doprava a skladování (47 bankrotů). Naopak nižší počet bankrotů připadajících na 10 000 obchodních společností vykázalo odvětví správa nemovitostí a pronájem strojů a zařízení (15 bankrotů) a služby převážně pro podniky (16 bankrotů).  

K meziročnímu poklesu bankrotů firem došlo ve všech hlavních odvětví s výjimkou stavebnictví (+ 6 %) a správy nemovitostí a pronájmu strojů a zařízení (+ 3 %). Nejhlubší pokles nalezneme v odvětví zemědělství (- 43 %) a služby převážně pro podniky (- 23 %).

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.