Platební morálka českých firem pokračuje v pozitivním trendu. V roce 2014 bylo zaplaceno 38,2 procent faktur včas, což je o 7,2 procenta více než v předchozím období. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s Dun & Bradstreet. V ní se srovnávají platební informace ze 17 evropských zemí.

V Evropě je včas zaplaceno 37,6 procent faktur, tuzemsko tak z porovnání vychází lehce nadprůměrně. Do třiceti dnů po splatnosti se v Česku zaplatí 53,5 procent faktur, do šedesáti 5,7 procent, do tří měsíců pak 1,4 procenta.

Nejspolehlivěji faktury proplácí Dánové (90,3 procent včas), Němci (74,8 procent) a Maďaři (52,3 procent). Nejhorší platební morálku v Evropě naopak vykazují portugalské (17,4 procent včas zaplacených faktur), anglické (24,1 procent) a irské (29,2 procent) společnosti – včas není zaplacena ani třetina faktur.

Déle než 90 dnů po splatnosti je zaplaceno 19,5 procent faktur od řeckých firem, 12,4 procent portugalských a 9,6 procent polských.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.