Myslíte, že už vás v obchodu s prověřenými partnery z evropských zemí nic nezaskočí? Nikdy nepodceňujte politické riziko. Věděli jste například, že v prosinci loňského roku uvalilo Bělorusko třicetiprocentní daň na veškeré nákupy cizí měny? To ve spojení s povinným odprodejem 50 procent cizí měny, kterou vývozci získávají od svých klientů, znamená zásadní problém pro schopnost běloruských podniků platit svým dodavatelům.

Další příkladem může být Ukrajina, kde platí povinnost odprodat 75 procent cizí měny získané ukrajinským vývozcem od jeho klienta. Při nákupu cizí měny je vyžadováno potvrzení od daňového úřadu, že klient má vše zaplaceno. Pokud tedy má odběratel problém s lokálními daněmi, bude mít problém koupit cizí měnu a platit dodavateli. Jinými slovy je Ukrajina velmi blízko ještě tvrdším omezením podobným v Bělorusku.

"Můžete mít své dodavatele skvěle prověřené, ale stejně to nemusí stačit. Dá se očekávat, že narušení schopnosti koupit si cizí měnu pro úhradu svých závazků se bude přinejmenším opakovat," říká Michal Veselý, generální ředitel společnosti Kupeg úvěrová pojišťovna. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.