Jako zaměstnavatel máte povinnost vyplatit zaměstnanci mzdu ve sjednaný den v měsíci, který je stanoven v pracovní smlouvě. Co když se však s její výplatou zpozdíte? Nevyplacení mzdy je závažným přestupkem, proti kterému se může váš zaměstnanec bránit žalobou o zaplacení dlužné mzdy, odstupného a úroků z prodlení, ale i třeba okamžitým ukončením pracovního poměru, za který mu navíc náleží odstupné.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

"Mzda je splatná po vykonání práce, nejpozději však do konce následujícího kalendářního měsíce. Tedy mzda za prosinec 2014 je nejpozději splatná 31. ledna 2015. Nedojde-li k vyplacení mzdy zaměstnavatelem do 15 dnů po tomto termínu splatnosti mzdy, doporučuji zaměstnanci zvážit, zda se jedná pouze o nahodilý problém, anebo zda není lepší okamžitě ukončit pracovní poměr, dle zákoníku práce s nárokem na odstupné," říká David Bascheri, advokát spolupracující s portálem ePohledávky.cz.

Okamžité ukončení pracovního poměru

K okamžitému ukončení pracovního poměru pro nezaplacení mzdy sice nalezne odvahu málokterý zaměstnanec, ale je to způsob, který vychází zaměstnance ekonomicky nejlépe. Je s ním totiž spojeno odstupné, podle § 56 zákoníku práce ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní lhůty sjednané v pracovní smlouvě. V případě, že není výpovědní doba v pracovní smlouvě stanovena, náleží zaměstnanci částka odpovídající dvěma měsíčním mzdám.

Okamžitě zrušit pracovní poměr může každý zaměstnanec, který nedostal mzdu ani 15. den po zákonném termínu splatnosti mzdy. "Podle zákoníku práce je ale tento nárok na okamžité zrušení pracovního poměru také časově omezen, zaměstnanec tak musí učinit do dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení pracovního poměru dověděl, a nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. Proto se nevyplatí dlouho otálet. Dále je třeba upozornit na skutečnost, že z důvodu neuhrazení mzdy může okamžitě pracovní poměr ukončit i zaměstnanec ve zkušební době. I takový zaměstnanec má následně nárok na odstupné," dodává David Bascheri.

Písemná výzva zaměstnavateli

Případy nezaplacených mezd, které advokáti z portálu ePohledávky.cz denně řeší on-line, zahrnují částky od 700 do 240 tisíc korun. Průměrně dluží zaměstnavatel jednomu zaměstnanci 45 tisíc korun. Nejhorší situace panuje tradičně v Praze, která zaujímá téměř 39 procent problematických pohledávek v oblasti nezaplacených mezd, naopak nejlepší platební morálku vůči zaměstnancům vykazují kraje Plzeňský, Karlovarský a Vysočina.

"Často řešíme případy propuštění ve zkušební době bez nároku na honorář. Problémy s nevyplacením mzdy se ale týkají i zavedených zaměstnanců, kteří nevědí, jak se bránit, a pracují zadarmo i několik měsíců," uvádí Tomáš Medřický, ředitel portálu ePohledávky.cz.

Nárok na mzdu se promlčí do tří let ode dne její splatnosti. Pokud je však uznán písemně zaměstnavatelem, promlčecí lhůta činí 10 let. "Proto po okamžitém zrušení pracovního poměru doporučujeme zaslat zaměstnavateli písemnou výzvu k uhrazení dlužné mzdy a stanovit v ní splnitelný termín. Pokud bude zaměstnavatel ignorovat i tuto výzvu, řešením je soudní žaloba," dodává Tomáš Medřický.

Žaloba o zaplacení dlužné částky

Žalobu o zaplacení dlužné mzdy může podat každý jednotlivý zaměstnanec, anebo v případě více poškozených pracovníků lze uplatnit žalobu hromadnou. U soudu jsou pak kromě mzdy a odstupného vymahatelné také zákonné úroky z prodlení, a to ode dne splatnosti mzdy do zaplacení, aktuálně ve výši osmi procent z dlužné částky ročně.

"Pokud se po bezplatné rešerši konkrétního případu na portálu ePohledávky.cz rozhodne zadavatel dál pokračovat v on-line spolupráci s advokáty, bude jeho zaměstnavateli zaslána předžalobní upomínka, na kterou reaguje 37 procent dlužníků, v soudním řízení pak díky předešlému kladnému posouzení nároku uspěje většina věřitelů," popisuje Tomáš Medřický.

Pokud je zaměstnavatel v insolvenci, může zaměstnanci poskytnout finanční náhradu také krajský úřad práce, maximálně však do výše tříměsíčního platu a za splnění podmínek podle zákona o ochraně zaměstnanců před platební neschopností. Na nezákonné chování firmy lze také upozornit oblastní inspektorát práce, který takovému zaměstnavateli uloží pokutu až do výše dvou milionů korun.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.