Platební morálka v Evropě se letos oproti roku 2013 mírně zlepšila. Zatímco v loňském roce se věřitelé potýkali s nezaplacenými fakturami ve 29 procentech případů, v tom letošním byla pozdě splacena již jen necelá čtvrtina faktur. Vyplývá to z růzkumu realizovaného mezinárodní inkasní agenturou EOS KSI ve 12 zemích. 

Čeští exportéři by se měli mít na pozoru při obchodování například s Polskem a Slovenskem, které patří mezi nejoblíbenější exportní destinace. V Polsku se s placením opozdí celá čtvrtina firem, u východních sousedů je číslo pouze o procento nižší.

O průzkumu

Společnost EOS KSI realizovala průzkum platební morálky v segmentu B2B a B2C ve 2 600 firmách z 12 evropských zemí (Německa, Velké Británie, Francie, Belgie, Ruska, Polska, Španělska, Rumunska, Řecka, Bulharska, Maďarska a Slovenska).

Byly dotazovány na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi. Detailní výsledky mezinárodního průzkumů jsou k dispozici na www.eos-solutions.com/surveys.

 

"Ve srovnání s rokem 2013 se situace ve většině států Evropy zlepšila, řádově o několik procentních bodů. Přesto se s pozdě zaplacenými fakturami setkává téměř každá čtvrtá firma, a to je stále vysoké číslo. Současně zaznamenáváme stále silnější snahu společností pohledávky odborně řešit, což se projevilo ve zhruba dvojnásobném nárůstu zájmu o přeshraniční vymáhání pohledávek v porovnání s předchozím rokem," říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI. 

Výjimkou oproti státům s lepšící se platební morálkou je Bulharsko, které si ve srovnání s rokem 2013 pohoršilo o 3 procentní body a vede tak žebříček zemí v podílu pozdě zaplacených pohledávek.

Podle průzkumu platební morálky vychází naopak jako nejlepší obchodní partneři německé firmy. A právě do Německa míří téměř třetina českého exportu. Podnikatelé zde evidují jen necelou pětinu opožděných plateb, a v meziročním srovnání se situace zlepšila o 11 procentních bodů. Zároveň má Německo nejnižší podíl nedobytných pohledávek, a to pouhé jedno procento. Stejný podíl pozdě zaplacených závazků jako v loňském roce evidují letos firmy v Rusku, a to i přes události posledních několika měsíců.

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.