V prvním pololetí letošního roku poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám na jejich movité investice 18,81 miliardy korun formou podnikatelských úvěrů, což je o 14,9 procenta více než ve stejném období loni. V přímé návaznosti na obnovený růst firemních investic zaznamenala ČLFA i výrazné zvýšení objemu leasingových obchodů svých členů. Prostřednictvím leasingu byly ve sledovaném období realizovány investice za 18,34 miliardy korun, což je meziročně o 17,5 procenta více.

„Pololetní výsledky jasně potvrdily, že česká ekonomika je na vzestupu. V klíčovém sektoru financování podnikatelských investic jsme vykázali více než 16procentní meziroční růst. Výše prostředků poskytnutých prostřednictvím factoringu stoupla o devět procent. Je tedy zřejmé, že velká část firem, především ze sektoru malých a středních podniků, řeší financování svých investičních a provozních potřeb prostřednictvím produktů členů ČLFA,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

Leasingový trh na vzestupu

V rámci leasingového trhu movitých věcí potvrdil svůj dynamický nárůst z posledních let operativní leasing. V prvním pololetí mu náleželo 41,9 procenta tohoto trhu. Oproti stejnému období loni jeho podíl mírně klesl o jeden procentní bod. Přestože podle objemu leasingového obchodu operativní leasing stále zaostává za tím finančním, podle počtu smluv je úspěšnější. Na operativní leasing členové ČLFA uzavřeli s podnikatelskými subjekty 13 022 nových kontraktů oproti 8217 smlouvám podepsaným na finanční leasing.

V přehledu financovaných komodit u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu převládaly dopravní prostředky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.