Růst počtu insolvenčních návrhů se v Česku zastavil. V prvním pololetí letošního roku se navýšil oproti stejnému období předchozího roku o pouhých 1,6 procenta, přitom pololetní nárůst v letech 2013/2012 dosahoval 12 procent, v letech 2012/2011 36 procent a v letech 2011/2010 dokonce 56 procent.

Vývoj je dán především pokračováním opravdu rychlého poklesu množství návrhů mířených na firmy (snížení o 39,3 procenta). K 30. červnu letošního roku jich bylo v Česku podáno 1818, v prvním pololetí roku 2013 to bylo 2994. Tuto statistiku zveřejnila společnost Creditreform.

Výrazný úbytek insolvenčních návrhů vůči firmám se ale dosud nijak neprojevil v počtu skutečně vyhlášených konkurzů případně reorganizací. Těch bylo v roce 2013 za první pololetí vyhlášeno 1098, letos je to už 1220, tedy o 11,1 procenta více.

Praha – metropole insolvence

K poklesu insolvenčních návrhů dochází napříč všemi kraji. Nejméně firemních insolvencí hlásí Karlovarský kraj (38). Naproti tomu nejvíce firem v insolvenci je logicky v Praze (452), kde má rovněž nejvíce firem své sídlo. V insolvenci je zde téměř jedna firma z tisíce registrovaných.

"U právnických osob je nejčastějším případem úpadkové situace velmi nízký počet zakázek, které nejsou schopny kompenzovat náklady. V oblasti insolvencí u firem lze pro rok 2014 očekávat stagnující až klesající tendence. Je to dáno tím, že firmy se už z významné části přizpůsobily zhoršeným podmínkám, zejména odbytovým, způsobeným hospodářskou krizí," vysvětlil Jan Malý, ohlášený společník firmy VPI CZ.

"Po většinu roku je cítit, že sevření dlouhé krize a stagnace povoluje. Pro Českou republiku je podstatné, že je tu změna trendu, a i když jde pouze o podané návrhy, tak je to důležitý signál. Pořád je třeba situaci hodnotit střízlivě a vnímat, že insolvenční návrh a vyhlášení úpadku jsou dvě různé věci. Pokles počtu návrhů, pokud zároveň neklesá, ale naopak stále stoupá počet konkurzů, nemusí znamenat vůbec nic pozitivního. S oslavami bychom měli počkat ještě nějaký ten měsíc, až bude trend potvrzen," říká profesorka Eva Kislingerová z Vysoké školy ekonomické v Praze. 

Slovinci a Bulhaři hůře hospodaří

Pět let od začátku finanční a ekonomické krize je stav insolvencí v Česku srovnatelný s tendencemi v Evropě. V roce 2013 bylo ve starých členských zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku registrováno 192 340 podniků v úpadku. Oproti roku 2012 se jedná o mírný nárůst o 1,1 procenta.

„Znatelný nárůst návrhů na insolvence zaznamenaly firmy zejména v Norsku, Itálii a Španělsku. Naopak v osmi zemích nastal pozitivní vývoj. Například znatelný pokles firemních insolvencí zaznamenalo Irsko, Německo a Velká Británie. V nových členských státech Evropské unie a dalších zemích východní Evropy bylo v roce 2013 evidováno celkem 100 984 podnikových insolvencí, což je oproti roku 2012 nárůst o 3,9 procenta. Největší nárůst zaznamenalo Bulharsko a Slovinsko,“ poznamenal Malý.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.