Status nespolehlivého plátce DPH mají už více než tři promile českých firem. Když v červnu roku 2013 ministerstvo financí tento institut zavádělo, počítalo s tím, že na seznamu firem, které neplní svoji daňovou povinnost vůči státu, skončí do konce toho roku na 23 tisíc subjektů. Prognóza se zdaleka nevyplnila. Na konci roku 2013 jich nebylo v evidenci ani 50. Až po dvou letech fungování začíná registr konečně plnit svoji funkci.

Na seznam poslední měsíce přibývají stovky firem. Jen v září se na něm objevilo nově 455 společností a celkový počet se vyšplhal na 1851 firem. Vyplývá to z nejnovějších statistik poradenské společnosti Bisnode. "Zlom nastal ve druhém kvartálu letošního roku, kdy se počet firem v registru skokově zvýšil a od té doby kontinuálně prudce roste," hodnotí statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že třetina (32,3 %) nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze, pětina (21,8 %) pak v Jihomoravském kraji. Naproti tomu nejméně jich sídlí v Karlovarském (0,2 %), Olomouckém (1,4 %) a Pardubickém (2,0 %) kraji. 

Zdroj: Bisnode

Nejrizikovější je obchod 

"Podle scoringového modelu Bisnode je obchod nejrizikovějším segmentem podnikání v Česku. Krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v této oblasti podniká. Tento fakt dokresluje i skutečnost, že nejčastějším předmětem činnosti mezi nespolehlivými plátci DPH je zprostředkování velkoobchodu (15 %), nicméně téměř 29 procent  nespolehlivých plátců DPH podniká v některém ze segmentu velkoobchodu nebo maloobchodu," upozorňuje Štěpánová.

Původním hlavním kritériem pro zařazení do registru chronických neplatičů DPH byl kumulativní nedoplatek daně ve výši přesahující 10 milionů korun po dobu alespoň tří po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Před rokem se ale hranice nedoplatku výrazně snížila. Na seznamu se tak mohou objevit firmy, které na DPH dluží nad 500 tisíc korun.

K dalšímu zpřísnění kritérií k zařazení do registru došlo začátkem letošního roku, kdy se Finanční správa zaměřila i na společnosti sídlící na virtuální adrese. 

V Česku je k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 tisíc firem a více než 264 tisíc živnostníků (podnikatelů). Podle analýzy Bisnode necelých 47 procent nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun. S 29  procenty následují subjekty, které tyto statistiky dle Českého statistického úřadu neuvádí a společnosti s tržbami mezi 10 a 60 miliony korun tvoří 16 procent nespolehlivých plátců DPH.

"Aktuálně je jako nespolehlivý plátce DPH označeno 3,3 promile českých firem," říká Štěpánová a dodává:  "Z dlouhodobějších statistik je zřejmé, že v registru postupně roste podíl větších firem." V září bylo na seznamu 94 firem,  které v loňském roce utržily přes 100 milionů korun, z toho osm z nich vykazovalo tržby převyšující miliardu korun.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.