Většina podnikatelů vyřešila povinnost podání přehledu příjmů a výdajů za rok 2014 (Přehled) své zdravotní pojišťovně i České správě sociálního zabezpečení společně s podáním daňového přiznání. Ti, kteří stále vyčkávají, by tak bez sankce měli učinit do 4. května. OSVČ, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce, musí přehledy odevzdat nejpozději do 3. srpna 2015. Skutečnost, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, ale musely OSVČ ohlásit zdravotní pojišťovně resp. ČSSZ do 30. dubna 2015. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

OSVČ, které nejsou povinny odevzdávat daňové přiznání, musely Přehled zdravotní pojišťovně předložit nejpozději do 8. dubna 2015. V případě přehledu pro ČSSZ mají ještě téměř tři měsíce čas. Formulář ji musí doručit do 31. července. 

Vyplnit přehledy není žádná věda. Jak na ně, radíme v našich předešlých článcích.

Podáním přehledů za rok 2014 ovšem vaše povinnosti nekončí. Do osmi dnů od jejich podání je nutné uhradit případný nedoplatek na pojistném a změnit v bance trvalý příkaz s novou výší záloh na rok 2015. Ty jsou v případě zdravotního i sociálního pojištění splatné již následující měsíc od podání přehledu. Jestliže jste tedy přehled podali již v dubnu, platíte novou zálohu už s květnovou platbou.

Zálohy na zdravotní pojištění

Jestliže jste loni platili pouze minimální zálohy na zdravotní pojištění (1752 korun měsíčně), museli jste je navyšovat už v lednu, kdy společně s růstem průměrné mzdy v Česku vzrostly i minimální zálohy na zdravotní pojištění. V případě OSVČ to bylo o 45 korun na 1797 korun měsíčně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.