Čas odevzdání růžového formuláře se nezadržitelně blíží. Pokud nevyužíváte služeb daňového poradce, máte na přiznání k dani z příjmů necelé tři týdny, a to do 1. dubna. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

Místo "papíru" internet

Letos poprvé si vyjma včasného podání musíte pohlídat i formu, ve které přiznání odevzdáváte. Od letošního roku totiž musí majitelé zpřístupněných datových schránek podat daňové přiznání výhradně elektornicky skrze tyto schránky. Těm, kteří nařízení nedodrží, vznikne automatická pokuta ve výši 2000 korun.

Nicméně Finanční správa pro letošní rok stanovila drobnou výjimku. Za elektornické podání daně bude považovat i podání takzvaného e-tiskopisu skrze Daňový portál elektronických služeb (EPO) na adrese www.daneelektronicky.cz. Zde umístěný elektronický formulář navíc obsahuje jednoduchého průvodce (vysvětlivky, nápovědy) a kontroluje formální správnost vyplněných řádků i úplnost vyplnění.

Co je e-tiskopis?

Držitel zpřístupněné datové schránky tedy musí připravit podání v elektornické formě ve struktuře a formátu, který požaduje správce daně. Nejsnadněji tak učiní právě na portále EPO. Po vyplnění elektronického formuláře si datový soubor buď uloží ve formátu XLM, který posléze odešle skrze svoji datovou schránku, nebo zvolí odeslání přímo přes EPO.

E-tiskopis pak představuje datový soubor zasílaný skrze EPO. Aby podání finanční úřady považovaly za platné, musí podnikatel datovou zprávu opatřit elektronickým podpisem nebo do pěti dnů od podání doručit na úřad potvrzení o e-tiskopisu opatřené vlastnoručním podpisem.

Proč to dělat jednoduše, když...

Na první pohled jasně složitější podání je úlevou pro podnikatele, kteří si daňové přiznání nezpracovávají sami, ale činí tak za ně jejich účetní. Přitom účetní nesmí být v roli zástupce podnikatele ani pověřenou osobou, která by mohla nakládat s datovou schránkou podnikatele. V roli zástupce by účetní za klienta podal přiznání skrze svoji vlastní datovou schránku.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.