Pro většinu podnikatelů je daňová kontrola značně stresujícím zážitkem. Velký podíl na tom má i fakt, že málokdo může vyloučit ve svém účetnictví výskyt jakékoliv chyby, a následné sankce či penále nejsou příjemnou záležitostí. Aby se jim předešlo, přinášíme ve spolupráci s Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) třídílný seriál, který popisuje nejčastější chyby malých a středních podnikatelů, s nimiž se kontroloři setkávají. V prvním dílu se zaměříme na chyby u daně z příjmů, v těch budeme pokračovat i v druhé části. Třetí text bude věnován chybám v DPH.  

1. Neprokázané výdaje

První nejčastější chybou je vykazování výdajů, u nichž podnikatel není schopný prokázat oprávněnost jejich použití pro podnikání. Příkladem může být situace, kdy daňový subjekt uplatňuje výdaje za pracovní cesty, ale není schopen žádnými důkazními prostředky doložit, že se cesty uskutečnily ani že mají souvislost s jeho podnikatelskou činností. Znamená to třeba, že podnikatel nemá knihy jízd vedené dostačujícím způsobem - neuvádí cíl a účel jízdy, kontrola najde nesrovnalosti ve stavu ujetých kilometrů a podobně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.