Od Nového roku začalo ve vztahu k finanční správě platit několik novinek, kterých si někteří poplatníci nejsou stále vědomi. Neznalost ale neomlouvá, a jim tak hrozí sankce, pokuty či nedoplatky na dani.

V první řade se zrušily staré účty finančních úřadů a neexistuje ani možnost přesměrování plateb. Zároveň je třeba mít na paměti, že se rozšířil okruh firem a živnostníků, kteří mají povinnost podávat přiznání výhradně elektronicky. Jde o ty, kteří vlastní datovou schránku.

Zapomeňte na staré účty

Dvouleté přechodné období, kdy mohli lidé platit své daňové povinnosti na staré i nové účty finančních úřadů, skončilo k 31. 12. 2014. Podle prohlášení Finanční správy ČR přišlo na zrušené účty od Nového roku do půlky ledna téměř 9,5 tisíce plateb v celkové částce zhruba 150 milionů korun.

"Poplatníci, kteří hradili v letošním roce jakoukoli daň, by si měli zkontrolovat, zda se jim platba na zrušený účet finančního úřadu nevrátila zpět. Pokud totiž k platbě využili staré číslo účtu, jak byli zvyklí, už nedošlo k přesměrování a na skutečném daňovém účtu jim vznikl nedoplatek a riziko následných úroků z prodlení," upozorňuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama