Letošní "novinky" v daňových kontrolách budou mít zřejmě větší dopad na velké firmy a holdingy. Finanční úředníci se proto rozhodli více zaměřit na obchody, které mezi sebou dělají firmy v rámci jedné vlastnické skupiny.

Zavádí se kvůli tomu nová příloha daňového přiznání, jež bude obsahovat transakce, které uskutečnila firma se svou mateřskou společností, případně s jinými firmami ve skupině. Přílohu budou mít povinnost vyplnit firmy, které splní alespoň jedno z následujících kritérií: hodnota jejich celkových aktiv převyšuje 40 milionů korun, čistý obrat převyšuje částku 80 milionů korun ročně nebo má firma průměrně více než 50 zaměstnanců.

40 tisíc

Počet firem, které mají podle finanční správy virtuální sídlo v Praze. Daňoví úředníci si na ně letos posvítí. Zajímat se budou i o obchody, jež mezi sebou dělají firmy v rámci jedné daňové skupiny. 

Loni "dobrovolně"

Už loni na podzim finanční úřady obeslaly firmy s žádostí o "dobrovolné" vyplnění dotazníku na transakce v rámci spřízněných firem.

"Upozorňovali jsme, že kdo jej dobrovolně nevyplní, může očekávat nedobrovolnou kontrolu. Znáte to ze školy. Dnes vidíme, že kontroly opravdu začínají. Převodní ceny vůbec budou velkým hitem roku 2015," uvedl Daniel Szmaragowski z poradenské společnosti KPMG s tím, že dotazník měl zafungovat jako strašák a přinutit firmy se transferovými cenami zabývat či je upravit.

Každá firma dosud mohla uvádět jen ty údaje, které chtěla. A daňová správa se potýkala s problémem, že data nebyla v jednotné podobě. Nově však finanční úřady budou mít jasná data od největších firem.

"Údaje z přehledů budou pro finanční úřady jednoduše zpracovatelné pro různé finanční analýzy. Úřady tak budou schopné rychle vytipovat poplatníky, kteří mají například transakce se společnostmi v daňových rájích, poplatníky, kteří platí vysoké částky licenčních poplatků či úroků, nakupují velké objemy manažerských služeb a podobně," vysvětluje David Borkovec, vedoucí partner daňových a právních služeb poradenské společnosti PwC. "Lze proto očekávat, že zavedení přehledu přinese v blízké době zvýšený počet cílených daňových kontrol," dodává.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.