Určitým evergreenem se staly změny daňových předpisů, které patrně nikoho nepřekvapí. Dotknou se prakticky veškerých daňových předpisů – zákona o daních z příjmů, zákona o dani z přidané hodnoty, daňového řádu a dalších. Například u DPH bude pravděpodobně největší změnou "zavedení třetí sazby DPH ve výši 10 procent u potravin pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu a výživu malých dětí, dále u očkovacích látek a léků, tištěných knih, obrázkových knih pro děti a tištěných nebo ručně psaných hudebnin," líčí ve svém článku Martin Zatloukal ze společnosti Rödl & Partner.

Pro investory by také neměla zůstat bez povšimnutí změna zdaňování investičních fondů. Nově by se totiž část z nich měla danit 19procentní sazbou namísto jednotné pětiprocentní jako tomu bylo do teď.

Ulehčení živnostníkům

V souvislosti se začátkem nového roku by měli zpozornět i živnostníci, pro které parlament schválil novelu živnostenského zákona. Ta by měla přivést sérii menších změn, jenž by ve výsledku měly změnit administrativní zátěž českých podnikatelů.

Nejdůležitější z nich mají omezit úřední komplikace při podáních živnostenskému úřadu, nebo zvýšit ochranu osobních údajů uložených v živnostenském rejstříku. V případě žádosti o udělení živnostenského oprávnění musí nyní žadatel pokaždé předkládat potřebné doklady (výpis z rejstříku trestů, potvrzení o odborné způsobilosti, aj.), i když se údaje v nich obsažené nijak nezměnily.

"Od 1. ledna 2015 ohlašovatel živnosti a žadatel o koncesi nebudou povinni předkládat tyto doklady, pokud je již předložili při předchozím ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi. Postačí, že toto podání učinili u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, avšak samozřejmě za předpokladu, že se skutečnosti osvědčené v dokladech nezměnily," popisuje Zuzana Ostrolucká ze společnosti Tomíček Legal. Podle důvodové zprávy stojí tato zbytečná povinnost navíc přibližně 11 milionů korun ročně a především čas a práci podnikatelů i úředníků.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.