Vyšší růst minimální mzdy prosadila nejsilnější koaliční strana ČSSD, která to podle neoficiálních výkladů vyjednala v rámci koalice, když na funkci eurokomisaře podpořila Věru Jourovou, kandidátku ANO.

Nově tak budou muset zaměstnavatelé platit minimálně 9200 korun. Pro textilní a dřevařské firmy by to mohl být problém. Prý hrozí propouštění.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) současná výše minimální mzdy neumožňuje lidem, kteří za ni pracují, důstojnou existenci. Naposledy se minimální mzda zvyšovala o 500 korun v srpnu 2013, předtím se od roku 2007 neupravovala vůbec.

"Dlouhodobě zastávám názor, že minimální mzdu je nutno postupně zvyšovat tak, aby plnila motivační roli v porovnání s příjmem získávaným ze sociálních dávek," uvedl Sobotka.

Porušení dohody

S vyšším růstem nesouhlasí zaměstnavatelé. "Jde o jasné porušení dohody sociálních partnerů," říká k nynějšímu navýšení Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zástupci zaměstnavatelů upozorňují na to, že zvýšení minimální mzdy by mohlo způsobit problémy při udržení zaměstnanosti v řadě podniků, vyšší podíl zaměstnanců s nízkými příjmy je navíc soustředěn v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti.

700 korun

O tolik se zvýší od ledna 2015 minimální mzda. Minimum u hodinové pak stoupne z 50,60 na 55 korun. 

"Je paradoxem, že vláda připravuje nástroj na podporu a udržení zaměstnanosti v souvislosti s očekávanými dopady ekonomických sankcí vůči Rusku na české podniky, jako je například kurzarbeit, a na druhé straně přichází s dalším navýšením minimální mzdy," zdůrazňuje Hanák.

Zvýšení minimální mzdy podle něj pocítí zejména podniky a obory, pro které je cenová hladina pro udržení konkurenceschopnosti klíčová a jejichž marže jsou již nyní nízké.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodňuje návrh na zvýšení minimální mzdy tím, že výdělek by měl stačit na živobytí, aby k němu zaměstnaní lidé nemuseli pobírat ještě dávky. Čistá minimální mzda sice podle něj pokryje výživu a výdaje na základní potřeby, ale ne všechny náklady na bydlení. Podle podkladů pro tripartitu tak lidé často žádají právě o příspěvek a doplatek na bydlení.

Související