Vláda předložila Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), podle kterého by měla být zavedena druhá snížená sazba daně ve výši 10 procent. Této sazbě daně by měly podléhat léky, knihy a dětská výživa. V Česku by tak od ledna 2015 měly platit tři sazby DPH, a to základní 21procentní a dvě snížené ve výši 15 a 10 procent. Jak se třetí sazba DPH promítne do nákladů malých a středních podnikatelů, jsme se ptali daňových odborníků. 

"Zavedení druhé sazby DPH neznamená pouze extra výdaje pro podnikatele. I zde lze pro podnikatele najít určitá pozitiva. Snížení daňové zátěže u vybraného zboží například může uvolnit tlak na cenu a zajistit tak alespoň dočasně o něco vyšší marži u vybraných položek," říká Petr Neuschl, senior manažer v daňovém oddělení společnosti Deloitte.

Otázkou ovšem zůstává, zda případné snížení cen povede také k povzbuzení poptávky po zboží podléhajícím druhé snížené sazbě. "Případné snížení ceny knih o pět procent asi jen těžko vyvolá náhlý zvýšený zájem o čtení," dodává Neuschl.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.