Daňová ztráta

Zákonná definice uvádí, že daňová ztráta vzniká v případě, kdy výdaje (náklady) upravené dle § 23 zákona o dani z příjmu (ZDP) převýší příjmy (výnosy) upravené dle § 23 ZDP. Aby mohla být daňová ztráta uplatněna formou odčitatelné položky v budoucnosti, musí být vykázána v daňovém přiznání.

Základ daně z příjmů právnických osob vychází z účetního výsledku hospodaření, který je upravován tak, aby zabezpečil zdanění všech (zaúčtovaných i nezaúčtovaných) výnosů po odečtení všech (zaúčtovaných i nezaúčtovaných) nákladů.

I bezvadně fungující firma se přesto může dostat do situace, kdy v některém z období daňově účinné náklady převýší daňově účinné výnosy. V takovémto případě pak hovoříme o vzniku daňové ztráty. Jak se s takovou ztrátou vypořádat v daňovém přiznání?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.