Pracovní trh je v současnosti snad v největší krizi a dokazují to i statistiky. Podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti dosáhla v lednu letošního roku 9,8 procenta. Ukázkou jsou i pracovní portály nabízející zaměstnání, kde si uchazeč o práci zrovna nemůže pískat, o jakou pozici má zájem.

Nejčastěji zaměstnavatelé hledají uchazeče na pozici klasického obchodního zástupce, aktuálně jich je na pracovních portálech Jobs.cz a Práce.cz inzerováno 1 227. Z ankety na portálu Jobs.cz vyplynulo, že třetina lidí, tedy 33 procent, považuje práci obchodního zástupce za atraktivní. V nabídkách firem často převažují obecné požadavky na praxi a vzdělání uchazečů na místo specifikace konkrétních obchodních dovedností.

„V žebříčku nejžádanějších oborů a profesí převažují obchodní pozice, což potvrzuje trend poslední doby. Firmy potřebují akviziční obchodníky ve všech podnikatelských oblastech,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik LMC. Meziročně došlo k poklesu počtu pozic v oboru obchod a prodej o 21 procent, stále se však jedná o segment, kde je nejvyšší poptávka zaměstnavatelů.

Obchodníci si nyní méně vydělají

Z průzkumu také vyplynulo, že v roce 2009 platy zaznamenaly u všech těchto obchodních pozic pokles v průměru o téměř 8 procent. „Trend v tomto segmentu víceméně kopíruje loňský vývoj platů celého trhu práce,“ říká Mysliveček. Průměrný plat obchodníka letos dosahuje téměř 24 000 korun.

 

V oboru obchod a prodej je dlouhodobě velká poptávka firem po kvalitních uchazečích. Je to způsobeno i velkou mírou fluktuace v tomto segmentu. Čtvrtina respondentů z 1 082 osob v rámci dotazování na Jobs.cz přiznala, že by práci obchodníka zkusila, pokud by nesehnali delší dobu jinou práci. Průměrný počet odpovědí uchazečů na jednu pozici v oboru obchod a prodej se za posledních několik měsíců pohybuje kolem 32.

Profese budoucnosti

Pokud nevíte, na jakou profesi se v současnosti vrhnout, nabízíme vám přehled několika profesí, jejichž volba by měla v příštích deseti letech zaručit úspěch. Analýzu zveřejnil Yahoo! Finance. Tato analýza zahrnuje sice hlavně Spojené státy americké, ale většina rad sedí i pro Evropu a Českou republiku.

Nejvýhodnější profesí podle Yahoo! finance je vyšší vládní úředník, který bude pracovat v oblasti bezpečnosti, energetiky nebo zdravotnictví. Výhodou může být také práce pro stát v podobě programového analytika.

Budoucnost má také pozice psychoterapeuta. Pokud se navíc tato kategorie spojí se znalostí, jak pečovat o starší a o seniory, máte v budoucnu o zaměstnání postaráno. Další pracovní pozicí je imigrační pracovník, jelikož díky globalizaci a integraci nových přistěhovalců do společnosti se zvyšuje možnost, že těchto pracovníků bude potřeba.

Pro představu dalších pozic budoucnosti ještě uvedeme veterinář, optik, genetický poradce, zdravotně informační pracovník nebo pracovník analytické společnosti.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru