Plán finanční skupiny PPF na převzetí české banky Moneta je v ohrožení. Proti transakci téměř za 26 miliard korun se postavili dva významní mezinárodní poradci, a hrozí proto, že část institucionálních investorů sloučení nepodpoří. Valná hromada, na které se bude o spojení hlasovat, se odehraje už za dva týdny – 22. června.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Proti plánu se vyslovily renomované americké poradenské společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services (ISS). Ty jsou takzvanými proxy poradci – radí institucionálním investorům, kteří obvykle vystupují ve firmách jen jako pasivní akcionáři, jak mají hlasovat na valných hromadách. Také je při takových hlasováních zastupují. HN mají doporučující analýzy obou proxy poradců k dispozici.

PPF a vedení Monety se už několik měsíců snaží přesvědčit akcionáře banky, že sloučení je výhodné pro všechny. V plánu je spojení se třemi finančními firmami z PPF – Air Bank, česko‑slovenskou částí splátkové firmy Home Credit a také ztrátovým start-upem Benxy. Má jít o složitou transakci, při které by Moneta koupila zmíněné tři firmy od PPF a zaplatila za ně hlavně svými akciemi. PPF bude na oplátku v novém uskupení nadpolovičním akcionářem. Obě strany transakci ladí už od ledna.

Podle již podepsané dohody má Moneta koupit firmy kolem Air Bank zhruba za 2,5násobek hodnoty vlastního kapitálu, zatímco PPF má podíl v Monetě získat levněji – asi za 1,5násobek.

Z pohledu akcionářů Monety jde tedy dokonce o vyšší cenu, než když se o podobném sloučení vyjednávalo poprvé v roce 2018. Některým z nich se proto plán nelíbí. Nejhlasitějším odpůrcem je aktivistický fond Petrus Advisers, registrovaný v Londýně. Analytici fondu argumentují, že cena za firmy PPF je neodůvodněně vysoká. Také tvrdí, že sloučení představuje riziko kvůli větší expozici na nezajištěné spotřebitelské úvěry, zpochybňují i složitou strukturu spojení. 

Vedení Monety a PFF sloučení obhajují s tím, že přinese úspory a synergie, a že se tak podaří vytvořit skupinu se 2,4 milionu zákazníků a druhého největšího hráče v oblasti spotřebitelských úvěrů. Na trhu se totiž lépe daří větším bankovním celkům než malým hráčům. Velké banky si mohou snáz diktovat ceny a lépe vstřebají miliardové náklady, které odvětví v posledních letech zatěžují. Jde zejména o zpřísněnou regulaci a náklady na vývoj digitálních řešení.

Poradci z Glass Lewis ve své analýze napsali, že spojení by sice vytvořilo skupinu, která by se lépe vypořádávala s konkurencí velkých bank, ale transakce je špatně strukturovaná a firmám kolem Air Bank připisuje příliš vysokou valuaci. „Také máme otazníky nad tím, zda společnost (Moneta) učinila dostatečné kroky, aby ochránila zájmy ostatních akcionářů, zejména když dochází ke změně kontroly nad společností,“ píší ve zprávě. 

Glass Lewis se také přiklonila k argumentu Petrus Advisers, že transakce je záměrně složitě konstruována, aby došlo k naředění hlasovací síly minoritních akcionářů a aby se vedení Monety vyhnulo nezávislým posudkům hodnoty směňovaných aktiv.

„Skupina PPF je pevně přesvědčena o tom, že spojení jejích aktiv v bankovnictví a ve spotřebním financování s Monetou za dohodnutých podmínek je opodstatněné,“ napsal HN mluvčí skupiny Leoš Rousek. „Cílem je vytvořit lídra na trhu retailového bankovnictví v České republice a zvýšit tak hodnotu pro všechny akcionáře banky.“

Někteří akcionáři ale už oznámili, že se doporučením Glass Lewis budou řídit. Podle agentury Bloomberg je to například fond, který učitelům v Kalifornii zhodnocuje úspory na důchod. Manažeři různých penzijních a akciových fondů, kteří v Monetě jsou jen pasivními minoritními investory, se zpravidla doporučením firem jako Glass Lewis nebo ISS řídí, protože jinak by museli opačný názor obhájit vlastní analýzou transakce. Tu si ale zpravidla nedělají. 

Plánu PPF původně nahrávalo, že je akcionářská struktura Monety roztříštěná. Pro schválení nákupu, který na programu valné hromady bude probírán ve dvou bodech, bude nutná nejprve podpora nadpoloviční většiny a pak alespoň 75 procent hlasů zúčastněných akcionářů.  Největší podíl v Monetě má v současnosti PPF s 29,94 procenta akcií. Petrus Advisers jsou druzí největší, mají téměř 4,6 procenta. Ostatní akcionáři jsou menší a mnozí z nich se nejspíš budou opírat i o doporučení proxy poradců.