Podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) potvrzení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) musí znamenat změnu přístupu bank vůči Agrofertu, které ho úvěrují téměř 40 miliardami korun. „Pokud Evropská komise řekla, že dotace pana premiéra jsou střet zájmů, tak banky těžko mohou spolufinancovat projekty, kde jsou použité evropské dotace,“ řekl HN Wagenknecht. Podle něj se banky jinak dostávají do kolize z evropskou směrnicí proti praní špinavých peněz. „Banka nemůže vést účet společnosti s utajeným majitelem, který protiprávně čerpá dotace na veřejné zakázky,“ dodal v rozhovoru.

HN: Piráti uvádí, že Agrofert od prosince 2017, kdy se stal Andrej Babiš premiérem, neoprávněně čerpal asi 20 miliard korun. Počítáte do toho ale kromě dotací i veřejné zakázky, jimž se audit nevěnuje. To je národní úroveň a Brusel úplně nezajímá.

Nezajímá to konkrétní auditory. Pořád je tu ale evropská směrnice o veřejném zadávání, která definuje zakázaný střet zájmů. Česko ji převzalo do svých zákonů a platí to jak pro dotace, tak pro veřejné zakázky. Není možné to rozdělovat a říkat, že v případě dotací to platí a u veřejných zakázek ne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Proč je podle vás výsledek auditu problém i pro banky, které půjčují Agrofertu. Na základě čeho stavíte svůj argument, že pokud banky půjčují Agrofertu, porušují evropskou směrnici proti praní špinavých peněz?

Evropská unie v této směrnici (AML – pozn. red.) definuje pro banky i veřejný sektor pravidla proti financování terorismu, trestné činnosti a protiprávnímu jednání s penězi, což je případ Agrofertu. Banky podle této směrnice mají povinnost konat. Pokud Evropská komise řekla, že dotace pana premiéra jsou střet zájmů, tak banky těžko mohou spolufinancovat projekty, kde jsou použity evropské dotace. To by porušovaly směrnici AML. A nejde jen o ty zauditované, premiér je ve střetu zájmů u všech ostatních.

Pak je tu ještě jedna rovina. Banky musí podle směrnice znát a prověřovat skutečné majitele firem, které u nich mají účty. Skutečným majitelem svěřenských fondů pro Agrofert je jejich zakladatel. Buď tedy banky skutečného majitele znají a vědí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Minimálně po posledním rozhodnutí Evropské komise by ale měly úvěry zesplatnit. Nebo mají stále nepravdivou informaci, že skutečným majitelem není pan premiér, ale pánové Bílek a Prúša (spolupracovníci Andreje Babiše v Agrofertu a správci dvou svěřenských fondů, do nichž holding v roce 2017 vložil – pozn. red). Potom by s tím banky měly něco dělat. Podle směrnice proti praní špinavých peněz si musí okamžitě udělat analýzu rizik a takové účty nevést.

HN: Podle vás se to týká všech úvěrů Agrofertu? Podle výroční zprávy byly koncem roku 2019 téměř 40 miliard korun.

V první fázi se bavíme o spolufinancování dotací. Pokud ale firma neuvádí svého skutečného majitele, tak by se nápravná opatření měla týkat úplně všeho. Banka nemůže vést účet společnosti s utajeným majitelem, který protiprávně čerpá dotace a veřejné zakázky.

HN: V krajní variantě by tedy mělo Agrofertu podle vás hrozit zesplatnění všech úvěrů?

Pokud by dál uváděl nepravdivé údaje, tak ano. Spíše si myslím, že nakonec přepíší koncového majitele. Pak ale zůstane problém, že banky nebudou moci spolufinancovat dotace. Je to vlastně začarovaný kruh. Ani jedna varianta není pro Agrofert dobrá, ale způsobil si to sám.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

HN: Na Twitteru jste uvedl, že hodláte napsat do těchto bank dopisy, které je na to upozorní. Kdy to uděláte?

Půjde to na dozorčí a výkonné orgány bank, které Agrofert úvěrují. Počkáme na jejich reakci. Pokud žádná nebude, nebo bude negativní, tak se obrátíme na vyšší úroveň. Tou je Česká národní banka. Agrofert také čerpá dotace a úvěry v Německu. Nejvyšší úroveň je Evropská komise, která dohlíží nad celým procesem boje proti špinavým penězům.

HN: Kdy dopisy odejdou?

Během dneška (pondělí – pozn. red.) to bude připravené. Předpokládám, že do jednoho nebo dvou měsíců budeme mít od bank finální stanoviska. Pak to případně pošleme na Evropskou komisi. Není nutné to řešit půl roku. Banky mají na stole jasný závěr EU a měly by s tím pracovat.

HN: Ministerstvo pro místní rozvoj ale závěry auditu stále odmítá, byť nové žádosti o proplacení dotací od Agrofertu pozastavilo.

Česko během trvání auditu u těchto dotací žádosti samo stáhlo. Tím sami přiznali, že jsou tyto dotace protiprávní. Pan Babiš má pravdu, že peníze vracet nebudeme, protože jsme o jejich proplacení ani nepožádali a platíme je z národních peněz. To je navíc možné brát i jako nedovolenou veřejnou podporu. To už je pak propojené s trestně-právní činností úředníků. Pokud oni vědí, že jde o nedovolenou veřejnou podporu a úmyslně to proplácejí, je to už na nich. Doteď mohli říkat, že čekají na závěry Evropské komise. Teď už je mají a musí to řešit.