Finanční skupina PPF o víkendu nepřišla jen o svého většinového majitele. Petr Kellner byl pro ni klíčový také jako vizionář, který její byznys nasměroval na lukrativní zahraniční trhy. Analytici se proto shodují, že smrt nejbohatšího Čecha je pro PPF zásadní ztrátou, kterou ale etablovaná skupina ustojí.

"Analogie vždy kulhají, ale situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse. Přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou," uvádí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Dodává, že Apple Jobsovo úmrtí zvládl, protože firemní manažeři čerpali z know-how úspěšného podnikatele. "Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj.“

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Je to tragédie, která bude mít samozřejmě dopad nejen na rodinu, ale i na impérium Petra Kellnera, které je důležitou součástí nejenom české ekonomiky, ale v zásadě globální, protože Kellner byl velice pracovitý a inteligentní člověk a dokázal PPF táhnout dopředu,“ uvedl pro HN Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. Podle něj proto bezesporu existuje krizový plán, jak PPF bude postupovat v této situaci. „Nahradit osobu Petra Kellnera bude extrémně složité, troufám si říct, že nemožné, a je tak pravděpodobné, že celá řada projektů bude dotahována pomalejším způsobem, než jak to bylo s ním v čele,“ dodal Křeček.

„Petr Kellner se nevěnoval každodennímu řízení skupiny, udával jí spíše strategický směr. PPF je etablovaná skupina, proto bych spíše očekával, že v dohledné době zůstane u kormidla současný management. Nicméně jakékoliv predikce v tomto směru jsou nesmírně obtížné,“ sdělil HN Tomáš Pfeiler, portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus.

Jak upozornili diskutující na českém Twitteru, 56letý Kellner zemřel při letecké havárii ve stejném věku jako šéf obuvnického impéria Tomáš Baťa. Také jeho stejnojmenná firma ovšem úmrtí svého zakladatele a šéfa ustála. Bratr zlínského podnikatele Jan Antonín, který společnost převzal v roce 1932, obuvní závody do začátku druhé světové války dovedl k dalšímu růstu.

Petr Kellner v posledních letech v PPF nezastával manažerské funkce. Podle expertů byl ale pro skupinu klíčovou postavou, která dojednávala nové obchodní transakce. "Přece jenom to byl nejbohatší Čech a jeden z nejbohatších lidí planety. Jeho slovo mělo svou váhu," uvádí hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Jeho kolega Petr Bártek z České spořitelny připomíná, že to byl právě Kellner, kdo PPF přivedl na ruský a především čínský trh, který je pro skupinu zásadní. "PPF je ale na svých stávajících trzích již etablovaná, takže nepředpokládám okamžité negativní dopady," uvádí Bártek s tím, že zásadní bude, kdo faktické vedení skupiny po jejím zakladateli převezme.

„PPF se může vydat směrem běžné korporace, kde se finální rozhodování rozdělí mezi širší management. To může mít svá pozitiva v tom, že bude její chování předvídatelnější. Negativem ale může být, že se tím zpomalí rychlost rozhodování," dodává Bártek.

K podnikání Kellnera na čínském trhu uvádí sinoložka Olga Lomová z Karlovy univerzity, že úspěchů v podmínkách státem kontrolované ekonomiky mohl dosáhnout pouze zásluhou kontaktů v politice. „V minulosti byly praktiky jeho Home Creditu v Číně kritizovány, v poslední době ale tyto kritiky ustaly. Pravděpodobně i proto, že čínská vláda začala finanční trh regulovat. Pozice PPF však zůstávala i nadále silná. Home Credit měl v Číně dlouho bezkonkurenční pozici jako jediná zahraniční firma, která měla povolení podnikat v oblasti nebankovních půjček,“ dodává Lomová.

V pondělí na pražské burze významně oslabovaly akcie operátora O2 a banky Moneta. Telekomunikační firmu ovládá právě PPF, v Monetě by měla skupina získat rovněž většinový podíl. Podle analytiků ale takový vývoj se zprávou o úmrtí Petra Kellnera přímo nesouvisí.

"Jde o obecný globální trend. Na titul O2 podle mě tato informace vliv nemá. V případě Monety může zpráva o smrti Petra Kellnera přinést do obchodování v dalších dnech nejistotu. V delším horizontu bych ale žádné podstatné výkyvy neočekával," míní akciový analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

„Je možné, že dojde k průtahům ve spojování AirBank a Monety. Do popředí se mohou dostat jiné priority. Ale nemělo by dojít k přehodnocení kurzu, který byl Petrem Kellnerem nastaven. Může dojít k procedurálním zádrhelům, ovšem nevím, do jaké míry byl obchod závislý na něm,“ doplňuje Lukáš Kovanda.