Ve skupině PPF Petra Kellnera se v krátkém čase schyluje k dalšímu velkému obchodu. Loni v říjnu PPF za 45 miliard korun definitivně ovládla mediální skupinu CME, do níž se řadí i česká televize Nova. V prosinci holding prodal neupřesněný podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE-Therapeutics, za nějž mohl podle informací ČTK inkasovat skoro 12 miliard korun. A nyní PPF zvažuje, že svou telekomunikační společnost Cetin umístí na burzu. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zmíněnou zprávu v úterý přinesla agentura Bloomberg s odkazem na anonymní zdroje. Podle informací Bloombergu už si PPF jako poradce pro tento krok vybrala investiční banky BNP Paribas, Morgan Stanley a Société Générale. "Transakce by mohla Cetin ocenit zhruba na čtyři miliardy eur (103 miliard korun)," uvádí zdroje agentury.

"Můžeme potvrdit, že PPF zvažuje jako jednu z variant také IPO společnosti Cetin," řekla HN mluvčí skupiny Jitka Tkadlecová. "Úvahy o IPO společnosti Cetin ale v žádném případě neznamenají, že PPF opouští telekomunikační byznys. Investici do Cetinu považujeme za dlouhodobou a strategickou," dodala Tkadlecová s tím, že detaily chystaného vstupu na burzu zatím nebude holding komentovat. Není tak jasné, na jaký akciový trh by firma případně zamířila.

Cetin vznikl v roce 2015 rozdělením firmy O2 na stejnojmenného mobilního operátora a samostatný podnik, který spravuje telekomunikační infrastrukturu. PPF si od reorganizace slibovala, že bude samotný operátor vydělením infrastrukturní části ziskovější. To se posléze potvrdilo. 

Po rozdělení O2 méně zatěžuje například regulace, která se více týká právě infrastruktury. Tuzemský operátor loni dosáhl výnosů ve výši téměř 40 miliard korun, které mu meziročně vzrostly o necelá tři procenta. Provozní zisk O2 se loni meziročně zvýšil o 5,6 procent na 13,3 miliardy korun. Cetin zatím loňské výsledky nezveřejnil, jen uvedl, že očekává podobná čísla jako předloni. Tehdy společnost dosáhla výnosů ve výši 19,4 miliard korun, provozní zisk EBITDA činil 8,6 miliardy. 

Kellnerova skupina se v minulých letech netajila tím, že jsou pro ni "dráty" a stožáry, které spravuje CETIN, dlouhodobě přednější než mobilní služby. O operátorovi O2 se mluvilo jako o podniku, který hodlá PPF zefektivnit a pak ho výhodně prodat. V roce 2016 se ostatně spekulovalo, že se jedná o prodeji O2 do Číny, k čemuž nedošlo. 

V posledních měsících ale z holdingu zaznívá, že je pro něj výhodnější sázet spíše na operátory, které PPF vedle Česka vlastní také na Slovensku a ve čtyřech dalších zemích střední a východní Evropy. V případě značky Telenor v Maďarsku, Bulharsku, v Srbsku a v Černé Hoře loni v létě došlo k vydělení jejich infrastruktury pod hlavičku Cetinu. V říjnu pak Kellner oznámil, že s operátorskými firmami jeho skupina počítá při budování svého nově získaného mediálního byznysu. 

"Věříme, že se nám podaří vytvořit nové obchodní příležitosti propojením mediálních a telekomunikačních služeb," uvedl šéf PPF v reakci na dokončení koupě skupiny CME. Do té se vedle tuzemské Novy řadí také slovenská Markíza a televize působící v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku. V případě Novy a O2 se nabízí třeba zavádění zákaznických balíčků, v nichž bude PPF kombinovat mobilní služby s přístupem k placenému internetovému vysílání jeho televizních kanálů. 

Cetin už byl obchodovaný na pražské burze. Z ní ho ale PPF v roce 2016 stáhla po rozdělení O2, které na českém akciovém parketu zůstalo. Podle telekomunikačního experta Michala Čupy dává návrat Cetinu na burzu smysl hlavně proto, že se nyní technologickým firmám na trzích nebývale daří. "Je to taky příležitost získat jiný druh investorů, než jací se zaměřují na operátory jako je O2," míní bývalý šéf Českých Radiokomunikací. 

Cetin nyní čekají miliardové investice do vybudování nových mobilních 5G sítí. "To ale pro takovou firmu zase tak nákladné nebude. Hlavním důvodem pro vstup na burzu to podle mě není," míní Čupa. Dodává, že IPO Cetinu chápe hlavně jako strategické rozhodnutí na celkové posílení firmy.