V marketingu existuje jedno pravidlo: když vám někdo nabízí bezplatnou službu, tak to znamená, že pro danou firmu nejste zákazníkem ale zbožím. Exemplárním příkladem takového přístupu jsou rádoby bezpoplatkové burzovní aplikace. V posledních dnech se do popředí zájmu dostal zejména Robinhood. Mladí lidé sdružení primárně na sociální síti Reddit ho využívají k útokům na pozice převážně hedgeových fondů a jedním z jejich cílů je zatopit těmto profesionálním investorům z Wall Street. Když se ale Robinhood obrátil proti svému lidu a některé obchody zablokoval, pocítil jeho zlost. Ve skutečnosti ale Robinhood své válečníky v tomto konkrétním případě nezradil, to jen oni nepochopili, jak celý systém funguje. I když to neznamená, že je nezrazuje jinde a jinak.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Moc bych všem těm malým investorům přál, aby vyhráli, aby si za vydělané peníze koupili lamborghini, jenže to se nestane. Nakonec vyhrají stejně instituce," říká finančník a bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra. Stávající konflikt média často zkratkovitě popisují jako boj armády z Redditu proti supům z Wall Street. Pomyslní supi vyhledávají společnosti, které jsou na tom dle jejich soudu špatně, a tak lze očekávat, že ceny jejich akcií půjdou ke dnu. Tyto hedgeové fondy si pak na trhu půjčí akcie dané společnosti a prodají je takzvaně nakrátko (shortují). Následně je po uplynutí výpůjční doby koupí za nižší cenu zpět. Rozdíl je jejich zisk.

Pokud ale přijde armáda z Redditu a začne uměle šponovat cenu akcie nahoru, hedgeové fondy začnou krvácet, neboť kupují akcie dráž, než za kolik si je půjčily. Jsou nuceny uzavírat své pozice či je zajišťovat, což znamená nakupovat akcie dané společnosti, což vede k dalšímu tlaku na růst ceny a k ještě větším ztrátám. Fondy byly chyceny do pasti. Přesně to se v uplynulých dnech dělo. Souhrnně tak dle posledních dostupných dat k 28. lednu přišli institucionální investoři na shortování už o téměř 71 miliard dolarů.

A tak se píše, že Robinhood pomohl malým investorům porazit supy z Wall Street. Takový příběh má ale hned dvě vady na kráse. "Není vůbec pravda, že všechny instituce to shortovaly a všichni drobní investoři nakupovali. Některé instituce byly akorát hloupé, když shortovaly v takovém objemu bez zajištění," říká Vávra. Například na webových stránkách Highshortinterest.com si lze najít aktuálně nejvíce shortované akcie. V případě GameStopu, jenž byl prvním velkým cílem armády, převyšuje ukazatel zájmu o shortování 100 procent. To je extrémní číslo, které znamená, že nakrátko bylo prodáno víc akcií, než je vůbec v oběhu. Může to znít podivně, ale je to možné díky tomu, že jednu akcii lze nakrátko prodat několikrát.

Nepojistit se v takové situaci je ze strany hedgeových fondů totální hazard. Podobně jako bylo hazardem obchodování s pověstnými dluhovými obligacemi CDO před finanční krizí. Kdo viděl americký film Big Short, v češtině Sázka na nejistotu, který je natočen právě na motivy finanční krize, určitě si vzpomene na postavu poměrně svérázného finančníka, jenž nemá respekt před nikým a skáče do řeči i šéfovi Federálního rezervního systému. Michael Burry tehdy včas odhadl, jak prohnilý systém je, a vydělal balík. A podobně teď možná vydělal balík na GameStopu, protože podle posledních zveřejněných údajů vlastní jeho firma Scion Asset Management 1,7 milionu akcií GameStopu. Pokud prodal Burry na vrcholu, zhodnotil investici o 1500 procent. To je první vada na kráse celého příběhu. Není to boj mezi velkými investory a armádou malých z Redditu. 

A druhou, ještě možná podstatnější vadou je, že samotný Robinhood není hrdinou stojícím za malými investory, ale ve skutečnosti loupežníkem pracujícím pro ty velké. Robinhood vznikl v roce 2013 a vsadil marketingově na bezpoplatkové obchodování pro každého. Také se profiloval jako bojovník proti supům z Wall Street. Od pravdy to mělo daleko, ale přilákalo to velké množství malých investorů, kterých je podle posledních dat za rok 2020 už 13 milionů. Příjmy Robinhoodu činily za druhé čtvrtletí minulého roku 180 milionů dolarů, to je více než za celé čtyři roky předtím dohromady. Byznysově to zní skvěle, jenže na čem Robinhood vydělává, když to poplatky nejsou? Prodává objednávky svých zákazníků.

Robinhood transakce svých klientů přeprodává takzvaným tvůrcům trhu, což jsou zpravidla velké finanční společnosti. Tyto společnosti následně transakci vypořádají a za každou pošlou Robinhoodu poplatek, který je nižší než jeden cent. Jenže transakcí na Robinhoodu je ohromné množství, a tak se z centů stávají miliony dolarů. Těmto transakcím se říká v angličtině "payment for order flow" a v principu na nich není nic špatného. Špatné by bylo, kdyby firma prodávala transakce institucím, které jí nabídnou nejvyšší poplatek místo toho, aby upřednostnila ty, které nabízí nejlevnější a nejefektivnější vypořádání pro samotné uživatele aplikace. Problém je, že přesně toto Robinhood v minulosti dělal bez informování klientů a od Komise pro dohled nad cennými papíry si za to před měsícem vysloužil pokutu 65 milionů dolarů. Zaplatil ji bez toho, aby se bránil, i když pochybení nepřiznal.

Mezi firmy, kterým Robinhood transakce přeposílá, patří mimo jiné Citadel Securities, do které jde vůbec největší objem transakcí k vypořádání. A Citadel Securities má majetkově blízko k hedgeovému fondu Citadel LLC, který doplňoval kapitál fondu Melvin Capital, což je jiný hedgeový fond, který by bez infuze vykrvácel právě při útoku armády z Redditu na akcie GameStopu. Do toho se začala šířit informace, že americká ministryně financí Janet Yellenová si nechala od firmy Citadel zaplatit za přednášky 810 tisíc dolarů. Robinhood tedy s velkými hráči na Wall Streetu nebojuje, ale naopak úzce spolupracuje. A v tomto kontextu je potřeba vnímat i zastavení obchodování na Robinhoodu s akciemi, na které se zaměřovala armáda z Redditu.

Není se proto co divit výbuchům emocí a obviňování, že je to celé spiknutí, kdy si velcí hoši z Wall Street zavolali a donutili Robinhood, aby je zbavil svých nudících se hipsterů. Robinhood je populární mezi mladými lidmi. Průměrný věk investorů je dnes 31 let, na začátku to přitom bylo 26 let. Olej do ohně přilil kritickými poznámkami i nejbohatší muž světa Elon Musk a téma nenechalo chladné ani americké politiky. Příběh vypadal jasně: Robinhood zastavil obchodování, aby pomohl svým chlebodárcům. A zatímco malí investoři nemohli akcie nakupovat, velké hedgeové fondy si mohly jet svůj byznys nerušeně dál. Jenže realita je trochu jiná.

Jak už jsme zmínili, Robinhood rozhodně není žádná křišťálová studánka. Koneckonců pokut dostal už několik, zmiňovaných 65 milionů dolarů nebyla první. Loni oběhla svět zpráva, že mladý muž spáchal sebevraždu poté, co si špatně vyložil výpis z účtu a myslel si, že prodělal na Robinhoodu 700 tisíc dolarů. Aplikace Robinhoodu je postavena tak, aby člověka psychologicky nutila pořád aktivně obchodovat. Tady narážíme na další střet zájmů. Pro malého investora je časté obchodování zpravidla nevýhodné, pro Robinhood ale ano, protože to znamená víc transakcí a víc poplatků. Robinhood navíc ve svých počátcích neposkytoval jakékoliv rady o tom, jak vůbec obchodovat, a pouštěl nezkušené lidi i do obchodování s opcemi. Nezkušený člověk tak mohl velmi snadno prodělat. A to je také střet zájmů, protože právě na poplatcích z opcí vydělává Robinhood nejvíce.

Trojúhelník firem

Clearingová společnost

Je u regulátora registrovaná firma, která provádí vypořádání plateb, ale také převody cenných papírů mezi jednotlivými makléřskými firmami a dalšími účastníky na trhu. Například když z banky A mají putovat transakce za milion korun do banky B a zároveň v ten samý den z banky B do banky A dva miliony korun, tak clearing znamená, že se vezme rozdíl, tedy milion korun, a připíše na účet banky A. Místo toho, aby mezi bankami putovaly tři miliony korun. Clearingovou společností je například NSCC.

Tvůrce trhu

Jde většinou o velké firmy, jejichž úkolem je dodávat trhu likviditu, tedy zajistit, aby účastníci burzovních obchodů mohli hladce a rychle nakupovat a prodávat. Takové finanční firmy vydělávají na spreadu (rozdílu) mezi nákupní a prodejní cenou dané akcie (bid a ask). Významným tvůrcem trhu je třeba Citadel Securities. Ta za možnost zobchodovat pokyny klientů platí Robinhoodu či jiným makléřským firmám za každou transakci menší poplatek. Ve výsledku však jde například za čtvrtletí až o desítky, či dokonce stovky milionů dolarů.

Robinhood

Robinhood je makléřská firma neboli broker, který přijme objednávku od klienta a pošle ji Citadelu či jinému tvůrci trhu. Úkol NSCC jako clearingové firmy v tom všem je potom mezi Robinhoodem a Citadelem všechno vzájemně vypořádat. U NSCC se scházejí obchody od všech možných firem.

Navzdory tomu všemu ale Robinhood není žádný arciďábel v čele obrovského spiknutí Wall Street a zastavit obchodování pro vybrané akciové tituly minulý čtvrtek opravdu musel. Nařizují mu to pravidla, která vycházejí ze zákona Dodd-Frank, který byl reakcí regulátorů na kolaps finančních trhů a absolutně nezvládnuté řízení rizik velkými institucemi při krizi v letech 2008 a 2009.

Minulý týden nárůst a větší výkyvy kurzů akcií společností pod útokem armády způsobily, že clearingové firmy (v případě Robinhoodu jde o NSCC) začaly po brokerech požadovat vyšší peněžní zálohy. Důvod je ten, že k vypořádání provedených obchodů nedochází okamžitě, ale až za dva dny - tedy až za dva dny dochází ke změně vlastnictví dané akcie. A například případné prudké výkyvy v mezidobí by mohly způsobit klientům velké ztráty. Některá ze stran směny by nemusela být schopná splnit svůj závazek. Z pohledu brokera by v krajním případě jeho klienti nemuseli dostát svým závazkům a uhradit by je namísto nich musel právě on – Robinhood či jiná platforma.

Výše záloh se odvíjí mimo jiné od kolísavosti dané akcie, je na to pevně daný vzorec. Proto mohou ze standardních dvou procent vystoupat na sto procent. Pro Robinhood to znamená, že musí všechny peníze vložené malými investory určené na nákup dotčených akcií přesměrovat na zálohy. Jenže Robinhood mezitím tyto prostředky půjčil jiným klientům například pro nákup na finanční páku. Jinak řečeno Robinhood potřebné prostředky v daný okamžik neměl, a kdyby situaci nechal běžet dál, mohlo by dojít k zablokování nejen obchodování s dotčenými akciemi, ale i obchodování dalších nedotčených titulů. Pokud by tomu chtěl Robinhood zabránit, musel byl začít rozprodávat pozice svých klientů, a to dokonce i těch, kteří v dotčených akciích nemají nic investováno. Když Robinhood tvrdí, že zastavil obchodování v zájmu svých uživatelů, tak opravdu nelhal, ač mu to nikdo moc nevěřil.

V pátek Robinhood obchodování částečně obnovil proto, že se mu podařilo jednak získat dodatečné financování a jednak dohodnout si nižší výši záloh. Ze zmíněných důvodů jsou proto veškeré stížnosti a žaloby směrované na Robinhood v podstatě už předem prohrané nebo mají jen velmi mizivou šanci na úspěch. Navíc firma předem o všem informuje ve svých obchodních podmínkách. Robinhood opravdu své klienty tentokrát chránil, i když i to lze samozřejmě interpretovat tak, že chránil hlavně sám sebe.

Se znalostí výše uvedeného už si můžeme zkusit představit, co se asi honilo hlavou šéfovi Robinhoodu Vladimiru Tenevovi minulý čtvrtek: Klienti masivně skupují akcie GameStopu -> clearingová firma chce navýšit zálohy -> nemáme na to ale peníze -> jestli si to uvědomí klienti a začnou o tom psát média, ztratíme důvěru -> lidé začnou panikařit a stahovat peníze -> začne run na brokery -> akcie na trzích s odlivem kapitálu retailu začínají padat -> teď už prodávají i algoritmy institucionálních investorů -> panika -> f***!

Odpusťte tuto teatrálnost, snažíme se jen poukázat, že v Robinhoodu minulý týden zažívali opravdu perné chvíle.

Ale zpět k tomu, co z toho všeho vyplývá. Každý investor by si měl dávat pozor, když mu někdo něco nabízí bez poplatků a vyhodnotit si, jestli to za to stojí. "Nechci nikomu hanit byznys, ale obecně platí, že když mi někdo nabízí bezpoplatkové finanční služby, tak to znamená, že to není můj přítel, neboť si poplatek bere od protistrany. Proto všem lidem rozmlouvám platformy, které se tváří bezpoplatkově," říká Radovan Vávra.

Robinhood vydělává kromě transakcí i na takzvaných maržových účtech, které obchodníkům umožňují nakupovat na finanční páku. To znamená, že Robinhood klientovi půjčí peníze a klient je investuje. Je tak schopen investovat mnohem větší kapitál, než jakým disponuje a případně také mnohem víc vydělat, nebo naopak prodělat. A právě na tyto pákové obchody Robinhood používá peníze vložené klienty, protože nemusí držet stoprocentní zálohy. Ve srovnání s poplatky za přeposlané transakce jsou ale příjmy z těchto půjček v případě Robinhoodu mizivé. Také je nutné dodat, že podobný byznys model mají i další brokerské společnosti. Není na něm nic nelegálního, tedy alespoň ve Spojených státech.

Třeba ve Velké Británii je tento model kvůli zmíněným střetům zájmů zakázaný a právě na britských ostrovech se zrodil Revolut, který je velmi populární i v České republice. Jeho uživatelé se nemusí obávat, že by za jejich zády dělal takové psí kusy jako právě Robinhood. Revolut umožňuje investování na americkém trhu spíš jako doplňkovou službu, než že by šlo o jeho hlavní byznys. Peníze vydělává podobně jako společnosti Visa nebo Mastercard, kdy si bere poplatek za každou platbu jeho prostřednictvím u obchodníka. Příjmy mu plynou i přímo od uživatelů, kteří si u Revolutu mohou zaplatit prémiové účty, které například umožňují obchodovat bez poplatků více akcií než účet standardní, nebo nabízejí informační servis navíc. Peníze plynou Revolutu i ze zpoplatněného zakládání účtů pro velké hráče. Neznamená to ale, že Revolut nemá na své pověsti žádné skvrny. V minulosti čelil například podezření, že umožňoval praní špinavých peněz, což ale bylo podle firmy důsledkem implementace nového softwaru, který podezřelé platby označoval, ale neblokoval. Kromě tohoto prohřešku vyšly i reportáže o toxické firemní kultuře.