Vlna, kterou minulý týden způsobili spekulanti z Redditu, se od akcií GameStopu pomalu valí na trh s drahými kovy. Masy drobných investorů se na konci minulého týdne zaměřily na stříbro. Cena za jeho troyskou unci od neděle prudce roste. A rostou i akcie firem se stříbrem spojené - zejména těžebních společností či dealerů fyzického stříbra.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Stříbro vyrostlo v neděli večer o více než osm procent na 29 dolarů za troyskou unci, v pondělí dopoledne cena dokonce přesáhla 30dolarovou hranici, když vyrostla o 11 procent. Před rokem byla cena stříbra za jednu unci na 17,69 dolarech, ke dnešnímu dni se tak pohybuje na rekordní hranici za posledních osm let. Poslední podobný boom stříbra se odehrál v roce 2011, kdy hodnota přesahovala hodnotu 40 dolarů za unci.

Investice do stříbra provádějí drobní hráči zejména prostřednictvím takzvaných burzovně obchodovaných fondů (exchange traded funds či ETF). Do nejvýznamnějšího z nich, iShares Silver Trust, jen v pátek přitekl kapitál investorů v objemu téměř jedné miliardy dolarů. Vývoj kurzu podílového listu kopíruje cenu stříbra, které má fyzicky ve svém vlastnictví.

Drobní investoři se na sociálních sítích mobilizují podobně jako minulý týden, kdy burzovní svět překvapili nevídanou silou v boji proti fondům sázejícím na snižování cen akcií. Tentokrát útok zorganizovali na fóru r/Wallstreetsilver, které bylo založeno teprve před třemi dny a momentálně má více než 12 tisíc přihlášených uživatelů. Jde o jakousi obdobu fóra r/WallStreetBets, kde se malí spekulanti domlouvají na oslabení firem, jako se tomu dělo v uplynulém týdnu. Nájezd na stříbro spustili o víkendu a prodejci drahých kovů nebyli schopni následně držet krok s poptávkou. 

Řada lidí z r/WallStreetBets však se snahou drobných investorů o větší nákup stříbra nesouhlasí a tvrdí, že slouží jen k odrazení od držení akcií firem GameStop nebo AMC. Nákupy stříbra pak důrazně odmítá.

"Stříbro se stalo další oblíbenou sázkou retailových traderů z Redditu. Nicméně se domnívám, že v případě tohoto kovu nenastanou až tak markantní cenové pohyby jako v případě akcií GameStop," řekl HN portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Cenové pohyby v případě stříbra podle něj nebudou ve stovkách ale maximálně v desítkách procent, protože trh s drahými kovy je obecně větší než ten, na kterém se obchodují například právě akcie řetězce maloobchodních prodejen s videohrami GameStop.

"Drobní investoři tedy zřejmě nebudou mít dostatečnou palebnou sílu, která by umožnila tak výrazné pohyby, jakých jsme byli svědky v případě některých vydatně shortovaných akcií," doplnil Pfeiler. Podle něj se ale do spekulací s cílem vyššího zisku začínají zapojovat také větší institucionální hráči, a je otázkou, jestli to na trhu nevyvolá větší "turbulence".

Útok investorů z Redditu stojí na tvrzení, že trh se stříbrem je jedním z nejzmanipulovanějších trhů na světě a banky pomocí manipulace cen zlata a stříbra kryjí reálnou inflaci. Proto si dali za cíl posunout cenu stříbra na hodnotu 1000 dolarů za troyskou unci. Cena stříbra se před vtrhnutím investorů na trh s drahými kovy přitom pohybovala kolem 25 dolarů. "Tentokrát zničíme ty největší banky, ne jen malé hedgeové fondy," napsal jeden z uživatelů WallStreetBets na zmíněném fóru.

Svůj úmysl zveřejnili i na Twitteru, kde útok inzerovali hashtagem #silversqueeze. Mimo drobné investory toto snažení podpořili například i bratři Winklevossové, kteří prosluli žalobou na Facebook Marka Zuckerberga a průkopnictvím bitcoinu, který je koneckonců konkurentem drahých kovů. "Jestli se prokáže, že trh se stříbrem je podvod, tak si buďte jistí, že trh se zlatem bude následovat jako další. Bude to obrovský problém pro země, které opustily dolar, a pro banky, které disponují velkým podílem zlata," tweetoval Cameron Winklevoss.

Investoři se zaměřili o víkendu také na akcie těžařů stříbra. Cenné papíry těžebních společností Coeur Mining a Pan American Silver vzrostly podle CNBC ve čtvrtek a v pátek o 16,9 procenta, respektive 14,7 procenta. Firma Coeur Mining je jedním z největších světových producentů vzácného kovu, v Severní Americe provozuje celkem pět dolů a zaměstnává více než 2 200 lidí. "Vzhledem k bezprecedentní poptávce po výrobcích z fyzického stříbra nejsme schopni přijmout žádné další objednávky, a to u velkého počtu produktů," napsal na svých stránkách dealer stříbrných produktů APMEX. Mimoto uvedl, že pro velký zájem navíc u všech objednávek počítá se zpožděním.

V minulém týdnu se drobní investoři pustili do nákupu akcií firem, na jejichž pokles cen sázely větší fondy. Šlo například o prodejny videoher GameStop, síť kin AMC Entertainment, v Evropě pak investoři zacílili na výrobce baterií Varta nebo vývojáře her CD Projekt. Například akcie GameStopu, který se společně s fórem Reddit a obchodní platformou Robinhood stal vlajkovou lodí bezprecedentního dění na burze, vyskočily v minulém týdnu o stovky procent. V některých případech pak i několikanásobně vzrostl kurz cenných papírů.

U zmíněných firem sázeli větší burzovní hráči z fondů na poklesy akcií. Následný strmý nárůst cen je přiměl spekulativní pozice uzavřít, navíc u některých s velkými ztrátami. Některé makléřské domy kvůli volatilitě kurzů dokonce obchody omezily. Například akcie GameStopu se tak propadly najednou o více než 40 procent.

"Přecházíme do světa, v němž i obyčejní lidé mají na trhy stejný přístup jako profesionální hráči. A mohou dojít ke stejným závěrům jako oni a někdy i k opačným," okomentoval dění posledních dní pro finanční kanál CNBC americký investor Chamath Palihapitiya. Vypichuje tak skutečnost, že spekulanti se zaměřují na firmy, kdy fondy sázejí na snížení akcií - prodávají na krátko. Ceny tak mají klesnout a cenné papíry chtějí nakoupit zpátky, tentokrát se ziskem.

"Vidíme odvrácenou stranu tolik opěvované demokratizace investování. Vybrané tituly, jako například GameStop, zažívají cenové vzestupy, které zcela ignorují výsledky hospodaření a férovou hodnotu takových firem. Navíc se domnívám, že ladit společný postup na diskusních fórech se podobá manipulaci s trhem," řekl dříve pro HN Tomáš Pfeiler, portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus.

Například hedgeový fond Melvin Capital, který sázel právě proti GameStopu, je za leden ve ztrátě 53 %, zhruba kolem šesti miliard dolarů. Oproti tomu akcie GameStopu, který dlouhodobě vykazuje ztrátu, za minulý týden vzrostly o 400 %. V říjnu se prodávaly pod hodnotou deseti dolarů, na konci ledna přesáhly hodnotu 400 dolarů za akcii. Momentálně se pohybují kolem 340 dolarů za akcii.

Pozornost drobných investorů se nově upíná i na „elektronické peníze“. Například hodnota kryptoměny s názvem XRP během uplynulé soboty vzrostla až o 56 procent na 0,51 dolarů a šlo tak o největší nárůst během jednoho dne od prosince 2017.