Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny.

Asi nejznámějším případem je řetězec kamenných obchodů s hrami GameStop. Ještě na začátku ledna stála jedna jeho akcie přibližně 18 dolarů, v následujících týdnech cena vylétla za nevídaných objemů obchodů až na pondělních rekordních 159 dolarů. Tržní hodnota ztrátové firmy, která prodává herní konzole a videohry, přesáhla jednu chvíli 10 miliard dolarů (214 miliard korun). V závěru pondělního obchodování byl kurz už "jen" 77 dolarů.

A jsou zde i další příklady – prudké nárůsty kurzu zaznamenaly v lednu akcie kanadské softwarové firmy Blackberry, dále největšího amerického provozovatele kin AMC Entertainment, maloobchodního módního řetězce Express nebo Nokie, finského dodavatele infrastruktury pro telekomunikační sítě. 

Další nárůst zaznamenaly akcie GameStop poté, co v úterý odkaz na redditové fórum tweetoval Elon Musk. Po zveřejnění tweetu narostly akcie prodejce her o 60 procent a v závěru úterního obchodování skončily s téměř 93procentním nárůstem. V úterý se akcie GameStop zároveň staly vůbec nejobchodovanějšími akciemi na světě a ztrátová firma tak předčila giganty jako je Microsoft, Apple a dokonce i Muskovu Teslu.

Musk prostřednictvím svého Twitteru často hýbe s burzovními trhy. Ve stejný den, kdy pomohl k rekordu GameStop, tweetoval také o vlněné čepici, kterou pro svého psa zakoupil na Etsy. Platformě, kde se prodávají domácí výrobky, umělecká díla či potřeby, následně vzrostly akcie o osm procent. 

Menší spekulanti "putují" od firmy k firmě, podle toho, kde právě vycítí šanci. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze – toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

Call opce a spekulace

Call opce představují poměrně jednoduchý nástroj, který dává držiteli právo (ale ne povinnost) nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladové aktivum (akcie nebo jiný cenný papír) za předem stanovenou cenu. Jsou dva způsoby, jak na opcích vydělat. Buď kurz podkladového aktiva vyroste natolik, že se vyplatí opci uplatnit a nakoupené akcie či jiné cenné papíry obratem prodat na burze za aktuální vyšší cenu, nebo se dá vydělat na samotném pohybu ceny opce – tedy tím, že opci investor za vyšší cenu prodá.

Jeden z fondů – Melvin Capital – dokonce v posledních týdnech utrpěl kvůli svým spekulacím na pokles cen akcií GameStopu a dalších firem takové ztráty, že musel požádat investory o doplnění kapitálu v objemu 2,75 miliardy dolarů (59 miliard korun). Na částku se složily konkurenční fondy Citadel a Point72 Asset Management miliardářů Kena Griffina, respektive Steva Cohena.

"Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání," řekl k chování investorů z Redditu Andrew Left z firmy Citron Research. Ta patřila a nejspíš stále patří mezi finanční společnosti sázející na pokles akcií GameStopu.

Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

Call opce (opakem jsou put opce) prodávají tvůrci trhu. Zpravidla se jedná o velké finanční domy z Wall Street. Své obchody však potřebují tvůrci trhu zajistit proti možným ztrátám – pro případ, že by cena akcií vzrostla a oni museli akcie majitelům opcí skutečně dodat.

Kolik akcií market tvůrci trhu nakoupí, se odvíjí od toho, kde se právě nachází cena podkladové akcie. Když kurz akcie roste, musí tvůrci trhu akcie přikupovat a tím i oni tlačí na růst ceny. To byl právě příklad GameStopu a dalších zmíněných firem.

Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy. Například řada sportovních soutěží byla loni přerušena, a tak nebylo na co sázet. Navíc obchodní platformy si v USA za nákupy a prodeje cenných papírů neberou žádné poplatky, což časté spekulace ještě více usnadňuje.