Kupujte všechno, poroste to. Tak by zněla dost možná nejlepší investiční rada na začátku minulého roku. Ať člověk vložil peníze do akciového fondu, nemovitostí, kryptoměn nebo zlata, pokud neměl smůlu, vydělal. Letos už by to ale mohla být vůbec nejhorší možná rada. Indikuje to například fakt, že poprvé za dvě dekády převážili v objemu spekulací na růst akciového trhu drobní spekulanti nad velkými. Navíc se nejistí. Buffettův indikátor rizika zamířil na své historické maximum.

Situace začíná být bláznivá. Jeden příklad za všechny: Stačí, když Elon Musk na Twitteru vyzve, ať lidé používají pro chatování aplikaci Signal, a akcie společnosti raketově vzrostou. Problém je, že vzrostou akcie společnosti, která se jmenuje podobně, ale nemá se zmiňovanou aplikací vůbec nic společného. Zkrátka na trzích začíná být nebezpečno, protože se na nich pohybují nebezpeční lidé.

V takové situaci je nejlepší přejít právě na strategii ostříleného investora Warrena Buffetta a pečlivě akcie vybírat. V minulém roce se mu sice kvůli všeobecné euforii na trzích příliš nedařilo, letos by ale mohl svou strategií věštec z Omahy znovu zazářit. O pomoc s výběrem jsme se obrátili na české analytiky a finančníky a zeptali se jich, jakou konkrétní akcii koupili naposledy a proč. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Koupil jsem Teslu, protože chci být bohatý. Ne, dělám si srandu, hazardu se snažím vyhýbat," odpovídá žertem na otázku, do čeho investoval naposledy, akciový analytik Patria Finance Martin Cakl a následně uvádí, že se aktuálně zaměřuje na české banky. A není sám.

V současné situaci akciovou mánii převážila kryptoměnová, proto jsme se analytiků při té příležitosti rovnou zeptali, jestli sami mají v kryptoměnách zainvestováno nebo je považují za stejný hazard jako Caklem zmiňovanou Teslu.

Analytici odpovídali na dvě otázky:

Jakou konkrétní akcii jste přidal do svého portfolia naposledy a proč jste se rozhodl vsadit právě na ni?

Máte ve vlastním portfoliu kryptoměny, nebo zatím odoláváte jejich vábení?

Upozorňujeme, že odpovědi analytiků nelze brát jako investiční doporučení. Je vždy vhodné se při investování vlastních úspor individuálně poradit s dobrým poradcem. 

Radovan Vávra - finančník a investor

Naposledy jsem přidal do portfolia akcie Okta, Inc., což je společnost pro správu identit a přístupu se sídlem v San Francisku. Jsou silným hráčem na rostoucím trhu a mají úspěšnou strategii koexistence vedle Microsoftu.

Moje investiční racio je buď dlouhodobý růst s trhem, nebo mohou být v příštích třech letech cílem převzetí.

Bitcoin momentálně nemám a zvažuji na letošek, podle vývoje situace s covidem-19. Když to světu moc nepůjde a nové mutace se ukážou jako problém, do 10 procent portfolia bitcoin prostřednictvím nějakého finančního nástroje, tedy nikoliv fyzický bitcoin, koupím.

Bohumil Trampota - akciový analytik Komerční banky

Tento rok bych vsadil na akcie tuzemské energetiky ČEZ. Vzhledem k prodeji aktiv dojde asi k poklesu hospodaření, ale z tohoto prodeje se dá očekávat, navíc ke standardní, výplata "mimořádné" dividendy. V letošním roce počítáme se standardní výplatou 42 korun + 10 až 20 korun z prodeje majetku. To může nabízet kolem vysokých 11 procent dividendového výnosu. Navíc ČEZ má jasný plán na postupné odstavování uhelných elektráren, stane se tak "čistší" společností. A to je další pohled, který začíná být investory velmi sledovaný a začíná nabírat na důležitosti.

Ke kryptoměnám žádný komentář nemám. Nesleduji je.

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer Cyrrus

Do portfolia jsem zařadil akcie bankovního domu Citigroup, které v reakci na zveřejnění výsledků za čtvrtý kvartál odepsaly téměř sedm procent. Celkové výnosy sice mírně zaostaly za očekáváním, čistý zisk však překonal konsenzuální prognózy o více než polovinu. Za nárůstem profitu stojí rozvolňování rezerv, které finanční dům vytvořil v předchozích kvartálech roku 2020 kvůli špatnému makrovýhledu.

Obecně se předpokládalo, že americké peněžní ústavy sáhnou k rozvolňování rezerv až během letoška. Fakt, že se odehrálo dříve, svědčí o tom, že bankéři vnímají další výhled ekonomiky optimisticky.

Citi zřejmě letos poklesnou čisté úrokové výnosy. Lze však očekávat, že aktivita v segmentu investičního bankovnictví může zůstat robustní, jelikož firmy využijí nízkých dluhopisových výnosů a přistoupí k rozsáhlým emisím bondů. Akcie finančních domů budou povzbudivě reagovat na lepší než očekávaná makrodata. Ta se propíší do dalšího výrazného rozpouštění rezerv, a tím pádem i nárůstu zisků. V případě Citigroup by měla změna vedení přispět k větší nákladové disciplíně. Akcie banky fungují taktéž jako pojistka proti dřívějšímu než očekávanému růstu sazeb – z toho by Citi profitovala.

Kryptoměny prozatím v portfoliu zařazeny nemám. Aktuální ceny lze jen stěží ospravedlnit fundamentální logikou. Očekávám tak, že určitá korekce nastane takřka s jistotou.

Nicméně v případě výrazného propadu bych o zařazení kryptoměn do portfolia uvažoval. Držel bych se však pouze bitcoinu, jelikož v případě této nejznámější digitální měny existuje alespoň částečně vyvinutá infrastruktura pro institucionální investory. Bitcoin má fundamentální hodnotu, jelikož vidíme jeho stále rostoucí využitelnost v segmentu plateb. To znamená, že virtuální mince představují určitou konkurenci tradičních poskytovatelů plateb a v budoucnosti zřejmě ukrojí poměrně významnou část jejich výnosů. Zároveň bitcoin funguje jako protiinflační pojistka.

David Brzek, portfolio manažer Fio banky

Většinu osobních investic směřovaných na akciové trhy mám prostřednictvím našich Fio podílových fondů. Poslední nákupy do osobního portfolia tak v podstatě korespondují s operacemi, které jsem prováděl v rámci spravovaných fondů. V posledních týdnech jsem pokračoval v akumulaci největší pozice v akciích ČEZ. Cena elektrické energie na burze od listopadu posílila o více než 30 procent a tato skutečnost bude pozitivně ovlivňovat cenu předprodávané elektřiny ze strany ČEZ pro následující období. V kontextu naplňování klimatických cílů v EU a dění na německém energetickém trhu je rovněž předpoklad, že ceny emisních povolenek se budou držet na vyšších hodnotách a budou podporovat ceny elektřiny i v budoucnu, což pozitivně podpoří hospodaření ČEZ. Prodej vybraných aktiv a navýšené cash flow zvyšuje pravděpodobnost vyšší výplaty dividendy. V úvodu roku jsem rovněž navyšoval pozici v akciích Česká zbrojovka. Rekordní žádosti o nákup nových zbraní v USA ze závěru roku potvrzují pro společnost vysoký potenciál na trhu, na který se chce soustředit. Společnost má kvalitní finanční profil s nízkým zadlužením a nadprůměrnými maržemi v sektoru.

Vábení investovat do kryptoměn odolávám bez větších problémů a žádné ve vlastním portfoliu nemám a ani o zařazení neuvažuji. Vidina vysokých zisků je pro některé investory vysoce lákavá, ale většina z nich si moc neuvědomuje rizika, která s sebou podobná investice přináší. Rizika se však v období boomu příliš neřeší.

Martin Mašát, vedoucí oddělení investic Partners

Naposledy jsem přidal do portfolií akcie Komerční banky. Ne že by se fundamentálně jednalo o nejlepší či nejefektivnější banku, ale nedůvěra, s kterou ji minulý rok prodávali investoři, byla přehnaná a nezasloužená a cena se tak dostala hluboko pod racionální hranice.

Pro růst ceny hovoří několik dalších argumentů, jako například návrat investorů na nerozvinuté trhy, kam patří i chřadnoucí pražská burza, potenciální povolení výplaty dividend ze strany České národní banky, které lákají některé investory lačnící platit daně ze zisků, a v neposlední řadě rozpouštění rezerv připravených na nesplácené úvěry.

Vábení dát peníze do kryptoměn neodolávám, protože žádné ani necítím. Mediální kolotoč kolem této taškařice je jen bublina, která umožňuje vystoupit velkým hráčům s obrovskými zisky a prodat tyto bezcenné softwarové kódy nadšeným obdivovatelům nul a jedniček. Stále platí, že většina velkých kryptoměnových transakcí kryje nelegální aktivity a běžným "investorům" jsou nechány jen drobky, jejichž cena je silně manipulovatelná.

Martin Cakl, akciový analytik Patria Finance

Koupil jsem naposledy Teslu, protože chci být bohatý. Ne, dělám si srandu, hazardu se snažím vyhýbat. Mé poslední nákupy směřovaly do českého bankovního sektoru, který byl/je zasažený pandemií, nicméně z dlouhodobého hlediska zůstává atraktivní. Obzvlášť relativně vůči západním bankám, české banky mají výrazně vyšší návratnosti na kapitál, jsou dobře kapitálově vybaveny a mají potenciál vysokého dividendového výnosu.

Kryptoměny v portfoliu nemám. Zatímco blockchain je bezesporu výborná technologie, kterou možná využijí i jednotlivé státy pro své vlastní měny, dnes obchodované kryptoměny, dle mého názoru, nemají šanci na úspěch. V momentě, kdy budou jako platidla moc populární, dojde k jejich regulaci ve prospěch měn kontrolovaných státem. Pokud bychom se na kryptoměny dívali jako na alternativní uchovatele hodnoty, tak v tomto směru preferuji aktiva, která vytváří volnou hotovost.

Štěpán Pírko, ředitel Bohemian Empire

Naposledy jsem přidal do portfolia Exxon (XOM) po oznámení vakcíny v listopadu loňského roku. Obnovení ekonomické aktivity a dopravy v důsledku úspěšné vakcinace by mělo této firmě prospívat. Akcie je historicky velmi levná, přitom jde o dobře řízenou společnost s rozumným zadlužením.

Bitcoin máme v portfoliu fondu, který spravuji, již více než rok a růst této kryptoměny zajímavě přispěl k výkonnosti fondu v roce 2020.

Petr Plecháč, investor a zakladatel TradeCZ

Mou poslední větší investicí je nákup akcií společnosti Alibaba Group, která na konci roku 2020 výrazně oslabila a dostala se tak na můj watchlist a později i do mého akciového portfolia. Tuto investici rád krátce popíšu, protože by bylo velmi chybné se domnívat, že jakýkoliv pokles na akciovém trhu je nutně dobrou nákupní příležitostí, a zároveň musím podotknout, že ani v případě akcií Alibaby není zisk v žádném případě zaručen. Alibaba je velkou čínskou společností, která těží z nynějšího "pandemického" růstu technologických a obecně on-line společností. Jedná se o velkou společnost, která nemá téměř žádné dluhy, 120 000 zaměstnanců s tržní kapitalizací přes 600 miliard dolarů. Nejedná se tedy o žádný start-up, ale o první ligu. Díky poklesu ceny akcií na burze z 319 na 211 USD se dostala do oblasti podhodnocených (dle výpočtu vnitřní hodnoty) a splnila podmínky zařazení do mého akciového portfolia. U čínských společností si ovšem musí být investor vědom určitých rizik, jako jsou například napjaté vztahy mezi USA a Čínou nebo tamní komunistický režim, který stál za zmíněným propadem ceny akcií. V současné době se zaměřuji spíše na hodnotové akcie, které byly v minulém roce přehlíženy.

Kryptoměnám jsem odolával poměrně dlouho a jsou tomu teprve dva až tři roky, kdy jsem nad nimi přestal mávat rukou a rozhodl se je detailněji prozkoumat a snad jim i trochu porozumět. Od té doby do nich nejen investuji, ale snažím se je také přiblížit ostatním lidem, neboť pojmy jako digitální měna, blockchain nebo kryptografie nejsou všem tak úplně vlastní. Sám sebe považuji za hodlera, tedy za dlouhodobého investora, díky čemuž mě ani tak netrápí nynější zvýšená volatilita. Sám mám zainvestováno do bitcoinu, etherea a litecoinu s tím, že největší podíl patří také největší a nejznámější kryptoměně bitcoinu.

V portfoliu mám také několik dalších altcoinů, ale ty považuji za čistě spekulativní záležitost.

Radim Krejčí, ředitel on-line investiční platformy Portu

Jsem dlouhodobý investor a na konkrétní akcie obvykle nesázím, portfolio mám široce diverzifikované a složené primárně z ETF instrumentů. Ale v poslední době jsem přece jen udělal výjimku a koupil si akcie Pilulky, které vstoupily na pražskou burzu. Pilulka přišla na burzu ve vhodný okamžik a s rozumnou valuací. Spojení farmacie, e-commerce a technologické vyspělosti mě přesvědčilo. Navíc mám důvěru v management Pilulky.

Kryptoměnám i nadále odolávám, vysoká volatilita znamená vysoké riziko, které nechci podstupovat. U kryptoměn mi chybí fundament, takže je považuji stále spíše za spekulativní sázku s rizikem ztráty celé hodnoty než dlouhodobou investici.

Aleš Prandstetter, výkonný ředitel eFrank.cz

Investuji pravidelně, a protože jsem zároveň i klientem firmy, kterou řídím – obchodníka s cennými papíry eFrank.cz a.s., investuji podle plánu jako každý náš klient. Podle tohoto plánu a firemní investiční strategie pak investuji. Pohledem do on-line výpisu z mého účtu zjišťuji, že poslední investicí bylo v prosinci ETF Fidelity US Quality Income, což je v zásadě levný fond na americké akcie, přičemž preferuje takové, které vyplácejí dividendu. Když se mrknu na portfolio onoho fondu, vidím, že největší zastoupení v něm má Apple a Microsoft – pokud bych měl tedy hovořit o konkrétních firmách, naposledy jsem tedy koupil nejvíc akcií Applu a Microsoftu. To mi dává smysl, sektor informačních technologií bude silný a bude generovat zisky i nadále a americká ekonomika opět ukázala, jak dokáže odolávat krizovým situacím.

Kryptoměny nemám, vábení odolávám vcelku lehce. Nejsem chamtivý, nevyhledávám investice s očekáváním jejich znásobení během měsíce, a tak investuji pouze do aktiv, která generují příjem, tudíž mohu mít relativně přesný úsudek o jejich hodnotě. Za takové považuji investice, které nesou například dividendu, úrok, kupon nebo nájem. Kvalitní portfolio se podle mne proto dnes skládá zejména z akcií, protiinflačních dluhopisů a nemovitostí. Jaká je skutečná hodnota bitcoinu, netuším a vzhledem k tomu, že vidím odhady od nuly do půl milionu dolarů, tak to vypadá, že představa o ceně je velmi neurčitá i mezi lidmi, kteří se investováním do nich zaobírají. Když zavzpomínám, trochu mi to někdy připomíná horečku kolem legendárních "céček", když jsem byl na základní škole... Na druhou stranu uznávám, že kryptoměny již teď jako transakční prostředek obsazují nezanedbatelný ekonomický prostor, který může nadále růst s tím, jak pořízení některých druhů výrobků a služeb nebude možné za pomoci "normálních" měn.