Stalo se, co se očekávalo. Dokonce i cena bitcoinu sedí. Jak předpokládaly některé modely, překročila po Novém roce hodnotu 30 tisíc dolarů. Stejně jako před třemi lety i letos mánii pomohly vánoční svátky a růst zájmu o bitcoin mezi laiky. Něco je ale přece jen tentokrát jiné. Do bitcoinu ve velkém zainvestovaly i firmy, bitcoin se navíc stal hegemonem a ostatní kryptoměny působí, že jsou spíš do počtu. Příští cenový cíl pro letošní rok může být 90 tisíc dolarů. Jenže také může místo toho přijít pořádný výplach, pravděpodobně se ale cena bitcoinu udrží opět o něco výš než v letech předtím.

Bitcoin je tak aktuálně jako sportka s velkým jackpotem. Přinášíme návod, jak si lze také vsadit, kde bitcoin či případně i jiné kryptoměny nakoupit, aby vás přitom neoškubali. Bohužel podvodníků je pořád dost a někteří lidé, kteří od nich nakoupili při minulé horečce, dnes s vidinou zhodnocení zjistili, že žádnou kryptoměnu vůbec nevlastní. Nakoupit kryptoměny lze mnoha způsoby, obvykle hrají hlavní roli tři faktory: anonymita, bezpečnost a poplatky. Podívali jsme se na všechny tři.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Před nákupem kryptoměny je vhodné se nejdříve zabývat obstaráním si peněženky, kde budou nakoupené kryptoměny uložené. Hodně záleží na tom, jaký je účel nákupu kryptoměny. Pokud je jediným cílem nakoupit kryptoměnu a držet ji po dobu několika let, pak jsou nejvhodnější papírové nebo hardwarové peněženky. Pokud někdo kupuje kryptoměnu s cílem využívat ji aktivně k placení, bude chtít mobilní kryptopeněženku. Investor plánující s kryptoměnami aktivně obchodovat na burze využije zase sofwarovou kryptopeněženku.

Co ale kryptoměnová peněženka vůbec je? Když si člověk koupí kryptoměnu, bude mít veřejnou adresu, na níž je uložena a ke které patří soukromý klíč. Veřejná adresa je ve formě čísel a písmen nebo může být převedena do QR kódu. K této adrese má přístup kdokoliv, což je mimochodem jeden z důvodů, proč není bitcoin anonymní. Naopak transakce lze v síti sledovat poměrně snadno. Soukromý klíč pak je potřeba k tomu, aby majitel účtu mohl kryptoměnou disponovat. Pokud o něj přijde bez možnosti obnovení, ztrácí i veškeré finanční prostředky, jako by ztratil peněženku na ulici. Peněženka je tak nástroj pro uchování těchto údajů.

Kryptopeněženky

Mezi dobře recenzované desktopové peněženky patří například Bitcoin Core nebo Exodus. Mezi hojně využívané mobilní peněženky patří určitě Trust Wallet a Coinomi. Nejoblíbenějšími hardwarovými peněženkami jsou český Trezor nebo francouzský Ledger. Papírovou peněženku si lze vygenerovat například na Bitadress.org nebo v sítí bitcoinmatů.

Existují webové kryptopeněženky, které nabízí burzy nebo směnárny. Jsou velmi pohodlné pro používání, neboť je možné se k nim dostat z jakéhokoliv přístroje. Nicméně mají jednu zásadní nevýhodu, soukromý klíč není ve vlastnictví majitele, ale třetí strany – právě burzy nebo směnárny. To znamená, že pokud dojde k útoku na burzu, může uživatel úplně o vše přijít bez náhrady. A bohužel hackerské útoky rozhodně nejsou nic ojedinělého. Další možností jsou desktopové peněženky, jež jsou v podobě softwaru, který si uživatel nainstaluje do svého počítače. Jsou bezpečnější než webové, neboť uživatel drží soukromý klíč. Pokud je ovšem počítač on-line, pak ani tak není peněženka ochráněna před útoky zvenčí. Navíc přístup do peněženky je pouze z daného zařízení a v případě jeho rozbití může uživatel bez odpovídající zálohy opět o všechno přijít.

Aktivně kryptoměnami platící uživatel bude potřebovat mobilní peněženku, kdy si stáhne k tomu určenou aplikaci. Je jednoduchá na užívání, nicméně jako každá on-line peněženka zůstává zranitelná vůči potenciálnímu útoku. Navíc je potřeba vzít v potaz i to, jak často lidé ztrácí a zapomínají mobilní telefony. Pokud takový telefon někdo najde a odblokuje a dostane se k peněžence, může uživatele celkem snadno okrást. Určitě nejbezpečnější peněženky jsou ty hardwarové, což je zařízení nejčastěji v podobě USB disku, jenž není připojen k internetu. Nevýhodou je, že nejde zrovna o zařízení za hubičku a lepší modely vyjdou na několik tisíc korun. To může být pro držitele menšího množství kryptoměn prohibitivně mnoho. Proto existuje možnost pořídit si papírovou peněženku, kterou si lze buď vygenerovat v on-line generátoru (je potřeba si ale dávat pozor, sledovat recenze), nebo například přímo při nákupu v bitcoinmatu. Vygenerované údaje pak lze vytisknout na papír.

Příkladem může být peněženka níže. Pokud si chce do své peněženky uživatel převést kryptoměnu, posílá ji právě na veřejnou adresu, která může být formou změti číslic a písmen nebo v podobě QR kódu. Veřejná adresa se používá při nákupu kryptoměn ve směnárnách, na kryptoburzách a kdekoliv jinde. Vpravo pak je privátní klíč k peněžence. Ten umožňuje s penězi v peněžence následně nakládat. Nikdy jej proto uživatel nesmí nikomu ukazovat.

Vygenerovaný příklad papírové peněženky.
Vygenerovaný příklad papírové peněženky.
Foto: HN

Důležité ovšem ještě je před pořízením peněženky ověřit, zdali umožňuje držet danou kryptoměnu. Po zařízení kryptopeněženky a ujasnění účelu nákupu kryptoměn se lze vrhnout na samotný nákup. Někdy mají lidé už účet u nějakého burzovní brokera, a mají proto i možnost nakoupit kryptoměny přímo přes něj. V takovém případě by si ale měli dát pozor, zdali po nákupu kryptoměnu skutečně vlastní. Pokud tomu tak není, nebude ji možné do vlastní peněženky převést. To je například problém Revolutu. Naštěstí možností nákupu je mnoho díky kryptoměnovým směnárnám, burzám nebo bankomatům. Nakupovat lze také fyzicky mezi lidmi nebo na on-line platformách.

Směnárny

Mezi českými uživateli patří mezi nejoblíbenější směnárny Simplecoin už jen proto, že jde o českou směnárnu se sídlem v Praze a fungující od roku 2013. Za svou existenci nečelila ztrátě kryptoměn. Uživatelské prostředí je jednoduché a funkční, ideální pro začátečníka. Nakupovat lze prostřednictvím bankovního převodu. Účet Simplecoinu stejně jako dále popsaného Finexu je u Equa Bank, pokud má uživatel účet u dané banky, proběhne převod rychle. Mezi rozdílnými bankami nejdéle do následujícího pracovního dne. 

Simplecoin je prověřená česká směnárna.
Simplecoin je prověřená česká směnárna.
Foto: HN

Při nákupu stačí si pouze vybrat kryptoměnu, zadat množství, které chce uživatel nakoupit. Následně je potřeba se prokliknout k oknu, kde se zadá e-mailová adresa. Poté se zobrazí řádek pro zadání veřejné adresy uživatelovy peněženky, kam má směnárna poslat zakoupenu kryptoměnu. Připsání proběhne po uskutečnění platby bankovním převodem. Je důležité jej zadat co nejdříve, do zprávy pro příjemce se vyplňuje kód obdržený v e-mailu – je důležitý pro identifikaci platby. Nákup vychází cenově cca do tří procent z nakupované částky. 

Cenově výhodněji vychází zpravidla směnárna Finex.cz, kde je možné nakupovat převodem nebo kartou. Stejně jako v případě Simplecoinu se platí českými korunami. Bohužel u Finexu lze aktuálně pořídit pouze bitcoiny, neboť nákupy jiných kryptoměn lze provést pouze platbou kartou, která je aktuálně technicky nedostupná. Nákup jinak probíhá úplně stejně jako na Simplecoinu. Stačí vyplnit částku, e-mail a svou veřejnou adresu peněženky.

Finex nabízí na kryptoměnovou směnárnu nízké poplatky.
Finex nabízí na kryptoměnovou směnárnu nízké poplatky.
Foto: HN

Následně přijde e-mail s údaji pro platbu. Zmást může, že e-mail přijde z adresy @btcex.cz. Není ale potřeba se ničeho obávat, jde o e-mail třetí strany, která Finexu zajišťuje likviditu. U Simplecoinu i Finexu je dobré, že není potřeba se při nižších nákupech registrovat. Finex si účtuje poplatek 2,5 procenta a fixně 100 korun k tomu.

Lze samozřejmě využít i služeb zahraničních směnáren, nicméně není k tomu moc důvodů. Poohlédnout se v zahraničí má smysl, pokud chce zájemce nakupovat přes kryptoměnové burzy.

Kryptoburzy

Burzy nabízí mnohem přívětivější kurzy než směnárny. Na burze je možné koupit kryptoměnu za daný kurz okamžitě. Například již zmiňovaná směnárna Finex.cz drží odsouhlasený nákupní kurz koruny a bitcoinu pouze půl hodiny, pokud mu do té doby nepřijde platba, kurz se upravuje na aktuální hodnotu. Je to logické, neboť kryptoměny jsou pořád velmi kolísavé a směnárna nechce takové riziko nést. Pro nakupujícího to může být ale nepříjemné. Na druhou stranu výhody burzy mohou být pro někoho vykoupené nutností prokousávat se registracemi, ověřováním totožnosti, a tím pádem absencí anonymity, kterou směnárny dokážou nabídnout.

Některé banky jako UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank navíc převod peněz na kryptoburzy mohou zablokovat a platbu nepovolit. Bojí se praní špinavých peněz, takže převod finančních prostředků na burzu může být občas trochu divoký zážitek. Nicméně poplatky se pohybují pouze kolem 0,25 procenta, což je lákavé. Burzy navíc často nabízí ještě další úlevy a bonusy, když se uživatel přidá přes referenční odkaz poskytnutý už stávajícím uživatelem. Slevy na poplatcích lze také docílit držením i jen malého množství kryptoměny vydané danou burzou. Všechny zmiňované bonusy nabízí největší kryptoměnová burza Binance sídlící na Maltě, a poplatky tak lze reálně snížit pro malého investora na 0,06 procenta.

Binance je největší kryptoměnová burza, bez registrace ale nakoupit nelze.
Binance je největší kryptoměnová burza, bez registrace ale nakoupit nelze.
Foto: HN

Pozitivní je, že má svou českou jazykovou mutaci. Pro obchodování je potřeba se nejdříve registrovat pomocí e-mailu a následně ověřovacího kódu. Po registraci nabídne burzovní platforma tři možnosti, první je nakoupit některé kryptoměny s využitím debetní karty, v takovém případě lze nakupovat i za koruny. Poplatek činí 2,5 procenta. Druhou možností je vložit vklady prostřednictvím kryptoměny, pokud již nový uživatel nějaké vlastní. A poslední možností je vložit prostředky skrze národní měny. V nabídce už je sice třeba turecká lira, česká koruna ale bohužel pořád chybí.

Po výběru měny, ve které chce uživatel vložit vklad, je nově vyzván k ověření své totožnosti. Je potřeba vybrat zemi bydliště, nahrát kopii identifikačního průkazu a svou fotografii. Ověření může trvat i několik hodin. Teprve potom uživatele burza pustí dál. Příjemné je, že v rámci SEPA platby je vklad peněz s nulovým poplatkem. SEPA platba je jen jiný název pro bankovní převod z Česka na zahraniční účet v rámci EU. Naštěstí už byly silně zregulovány poplatky, a tudíž si banky účtují za převod zpravidla maximálně desetikoruny. Ovšem je potřeba si uvědomit, že při platbě v eurech tuzemská banka musí nejdříve koruny na eura směnit a to si samozřejmě nechá zaplatit.

Coinmate je burza s českými kořeny, nemá ale českou jazykovou mutaci.
Coinmate je burza s českými kořeny, nemá ale českou jazykovou mutaci.
Foto: HN

Stejně jako Binance funguje další velmi oblíbená platforma Coinmate, která má české kořeny. Kolečkem registrace a ověření je potřeba si projít i u ní. Po dokončení ověření lze poslat na burzu peníze bankovním převodem, přes rozhraní GoPay nebo lze vložit již vlastněné kryptoměny. Bankovní převod v českých korunách je bez poplatku. Následně si platforma účtuje poplatky ve formě spreadu (rozdíl v nákupní a prodejní ceně dané kryptoměny v určitý okamžik na burze), který se pohybuje pod jedním procentem. Začátečník provádí nákup přes tlačítko Buy/Sell. Nepříjemné pro někoho může být, že platformu nelze přepnout do češtiny. Bohužel také v den testování (tj. 4.1. 2021) poměrně často hlásila platforma interní chyby.

Burzovních platforem je velký výběr, za zmínku určitě stojí ještě Kraken nebo Coinbase. V každém případě je potřeba pamatovat, že v burzovní peněžence není vhodné kryptoměny uchovávat, byť představené platformy patří k těm nejbezpečnějším. Rizikový je také samotný fakt, že k získání přístupu do uživatelovy peněženky stačí získat jeho přístupové údaje na burzu. Velmi často stojí proto za vykradenými peněženkami nedostatečně opatrné chování uživatelů. K peněžence na kryptoměny je potřeba se chovat stejně jako ke svému bankovnímu účtu.

Nákup od lidí

Získat kryptoměnu lze jednoduše i třeba domluvením obchodu se svým kamarádem. Kdo ale mezi kamarády kryptonadšence nemá, může to zkusit u veksláků. To není žádná urážka, na Facebooku takové skupiny jsou a fungují právě jako párování kupujících a prodávajících, kdy se lidé domlouvají mezi sebou. Následně dochází zpravidla k vyjednávání a fyzické schůzce. Cena se stanovuje kvůli vysoké kolísavosti kurzů až na místě.

Localbitcoins je jednou z možností, kde najít protistranu ochotnou prodat nebo koupit bitcoiny.
LocalBitcoins je jednou z možností, kde najít protistranu ochotnou prodat nebo koupit bitcoiny.
Foto: HN

Je proto potřeba mít k dispozici mobilní peněženku a přístup k internetu kvůli převodu kryptoměny. Platí se v hotovosti. Tento přístup stojí hodně úsilí, na druhou stranu zaručuje poměrně vysokou anonymitu. Alternativní možností je vyhledávat protistrany na LocalBitcoins.com. Nicméně aktuálně není moc důvodů se do toho pouštět, neboť vyjednat nižší poplatek než ve směnárně je prakticky nereálné, a platforma navíc už není ani anonymní. Je potřeba se registrovat, to už je potom efektivnější projít si registrační martyrium na některé burze.

Kryptomaty

Jde o obdobu běžných bankomatů, na které lze v republice už poměrně často narazit, zejména v Praze. K nákupu je potřeba mít mobilní peněženku nebo papírovou peněženku s QR kódem. Nákup je v podstatě stejný jako u klasického bankomatu s tím rozdílem, že se místo karty přikládá právě QR kód s adresou peněženky, na niž má kryptomat poslat finance. Po odeslání je vše vyřízeno.

Síť automatů zaměřených na kryptoměny lze nalézt například na stránkách coinatmradar.com, kde lze filtrovat i dle měn, jež lze ve stroji pořídit. Nákup je poměrně anonymní a relativně pohodlný. Nicméně při překročení určitého obnosu, záleží provozovatel od provozovatele, je potřeba ověřit svou totožnost. To se dělá například u obsluhy obchodu, kde kryptomat je. Tím je ztracena anonymita.

Druhá nepříjemná vlastnost je, že nákup je poměrně drahý a poplatky se pohybují kolem deseti procent. Některé kryptoměnové bankomaty nabízí případně i vygenerování papírové peněženky, tudíž zde lze nakupovat i bez předem připravené.

Shrnutí

Pro člověka chtějícího nakoupit některou kryptoměnu a následně ji držet s vidinou růstu její hodnoty je nejlepší pořídit si hardwarovou nebo papírovou peněženku, neboť jsou nejbezpečnější. Samozřejmě hardwarová není nejlevnější a papír je snadno fyzicky zničitelný. Nákup je pak nejvýhodnější na kryptoměnových burzách, sice registrace a ověřování stojí nějaký čas, ale poplatky jsou i o dva řády nižší než u ostatních alternativ. 

Jinou možností je ještě nákup od fyzické osoby, kde je naděje na přijatelný poplatek a zároveň i záruka jisté anonymity. Anonymně lze pořídit kryptoměnu ve směnárnách, ovšem pouze do určité výše. Nakonec je vždy nutné myslet na bezpečnost. Nenechávat kryptoměny v péči třetí strany a co nejdříve je stáhnout do své kryptopeněženky. Pokud chce uživatel používat kryptoměny i k běžným nákupům, je vhodné mít menší část v mobilní peněžence a větší obnosy nechávat v bezpečnějších alternativách.