Koronavirová krize může mít na svědomí pád další velké firmy. Návrh na insolvenci na sebe podala známá oděvní značka Blažek, firma s téměř půlmiliardovým obratem a sítí tří desítek obchodů s pánskou módou. Nucené zavření prodejen ji dostalo do platební neschopnosti, peníze dluží více než sto padesáti věřitelům.

Soud rovnou požádala i o schválení reorganizace. A na cestu z krize hledá také nového finančního partnera.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firmě Blažek Praha nepomohlo v řešení krizové situace ani mimořádné moratorium, nástroj, který společnostem postiženým pandemií covidu-19 umožňuje odložit splátky většině věřitelů. "Přestože bylo hospodaření dlužníka v rámci mimořádného moratoria částečně stabilizováno, situace se nezlepšila natolik, aby se dlužníkovi zcela podařilo překlenout jeho úpadkovou situaci," napsala společnost v úterý na soud.

Skupina Blažek, pod kterou Blažek Praha spadá, patří jejímu zakladateli Ladislavu Blažkovi. V Česku dle svých stránek provozuje dvacet čtyři obchodů, dalších osm má na Slovensku. 

V Česku zaměstnává 132 lidí, za loňský rok zde utržila 455,4 milionu korun a vykázala ztrátu 27 milionů. Ještě rok před tím skončila společnost v zisku 7,2 milionu korun.

Vaz firmě zlomila až současná krize, kdy musela své obchody uzavřít nejdříve v půlce března a následně během říjnové druhé vlny. V současné době dluží necelých 87 milionů korun celkem 153 věřitelům. Největším z nich s téměř 46 miliony je Komerční banka.

Blažek to ale ještě nevzdává. Návrh na insolvenci poslal na Městský soud v Praze s tzv. předbalenou reorganizací. Tedy – připravil rovnou reorganizační plán, se kterým souhlasila nadpoloviční většina z věřitelů. To umožňuje zrychlené schválení reorganizace bez zbytečných průtahů.

V něm navrhuje, že jim namísto 87 milionů společnost během tří let vyplatí 24 milionů. Věřitelé by tak ze svých peněz dostali jen 28 procent.

Společnost v reorganizačním plánu tvrdí, že je schopná toho dosáhnout i bez dalšího externího financování, plánuje například zavřít šest prodejen, které jen během roku 2019 prodělaly 9,4 milionu korun.

Vedle toho nicméně hledá i případného nového partnera. Ten by společnost buď poskytl potřebný úvěr, nebo by v ní výměnou za poskytnutí kapitálu získal podíl. O jak velký díl by se jednalo, ale v dokumentu nestojí.

Blažek Praha není jedinou firmou z oboru, na kterou koronavirová krize a zavření obchodů tvrdě dopadly. Už v polovině prosince dostali špatnou zprávu věřitelé retailové skupiny C2H Michala Mičky. Ten jim napsal, že firma také zvažuje vstup do insolvence.

Jak napsal deník E15, Mička nyní vyjednává s financující bankou, v tomto případě Českou spořitelnou. A namísto konkurzu, který znamená rozprodej majetku či prodej firmy po částech, se snaží vyjednat reorganizaci.

Pod C2H spadá zejména značka Pietro Filipi a prodejce koženého a kožešinového zboží Kara. Podle Mičky oběma firmám klesly kvůli krizi tržby na polovinu.

Bankroty se ale nevyhnuly ani světovým hráčům. V USA už o ochranu před věřiteli požádali hráči jako Neiman Marcus nebo J.C. Penney a další, v Británii zkrachovala například síť maloobchodů Debenhams nebo řetězec s dámskou módou Bonmarché.