Nejpřísnější, pátý stupeň protiepidemického systému bude v Česku platit minimálně do neděle 10. ledna. Sny a přání, aby se pracovní život vrátil po Novém roce blíž normálu, se tak odsouvají zase dál. A rozjíždějící se očkování proticovidovou vakcínou s tím aspoň zatím nic neudělá, protože Česko v přípravách není tak napřed jako třeba Německo či Rakousko. Home office nás proto jen tak neopustí, dá se ale pojmout celkem kreativně a nakonec si ho lze docela užít, aniž by produktivita a efektivita musely zajít na úbytě.

Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější, co letos na stránkách HN na téma home office vyšlo. Třeba vám to pomůže s inspirací do roku 2021.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

1) Proč ne boat office?

Tomáš Vondráček na sebe výrazně upozornil letos zkraje roku, když uspořádal hackathon, během nějž se vyvinul - nakonec nevyužitý - e-shop pro prodej dálničních známek. Ve zdejší komunitě nebyl pětačtyřicetiletý byznysmen až tak známý, tímto projektem na sebe ale upozornil, později se stal i jednou z tváří technologické skupiny #covid19cz, která na jaře pomáhala vládě při první vlně koronavirové pandemie.

Vedle toho je ale Vondráček úspěšným podnikatelem ve světě reklamy a vývoje softwaru. A kromě toho mu patří také mezinárodní portál Yachting.com, přes který si statisíce lidí po celém světě pronajímají lodě a jachty. On sám přitom vyrazil na boat office: na měsíc se vydal na moře a z paluby lodi normálně denně pracoval. Později si to moc pochvaloval. Stejně jako rozhodnutí velkou část firemních kanceláří pronajmout a zaměstnance hromadně a trvale převést na hybridní pracovní režim, kdy nemusí denně dojíždět do firmy.

2) Klidně z pláže

Klasická představa home officu je, že člověk sedí doma (v pracovně, na gauči v obýváku, u ministolu v ložnici…) a datlí do počítače. Jenže práci na dálku lze pojmout i jinak. A zdaleka nejen z paluby pronajaté lodi. Některé exotické země totiž během jara a léta začaly lákat digitální nomády k sobě. Aby se tam přestěhovali. Pasy a povolení k pobytu nabídly ve slevě třeba Bermudy nebo Barbados. Navíc pokračují výprodeje nemovitostí v idylických, ale tak trochu opuštěných italských městech, která jsou na remote-working také jak dělaná…

3) Udělejte si plán

Jestliže nepřichází do úvahy, že byste home office praktikovali z lodi, nebo dokonce z Barbadosu, což je, ruku na srdce, docela pravděpodobné, nezoufejte. Existuje několik triků, jak se z práce doma nezbláznit. Nejlepší je nechat si poradit od těch, kteří mají s home officem intenzivní, ideálně mnohaleté zkušenosti. A spolu s nimi je mají i jejich blízcí. Hospodářské noviny přinesly třeba tipy od vývojáře Jana Holešovského, který z domova pracuje už sedm let. A jeho rady, mimo jiné, zní: vyřešte si jídlo, dělejte si plán a neduste krize v sobě. 

4) Jděte ven

Jednou ze stinných stránek každého lockdownu je nedostatek pohybu. Zavřou se fitka, tělocvičny, sportoviště. Večer či ráno si může jít každý zaběhat, ale znáte to… Ovšem hýbat se dá i při práci, a dokonce během porad. Návod, jak na to, sepsal generální ředitel společnosti E.ON Martin Záklasník. Ve firmě právě kvůli tomu, že ho štvalo, jak málo se hýbe, zavedl walking meetings. Prostě dělají s kolegy mítinky v přírodě.

5) Pomozte tišším kolegům

Introverti jsou lidé tišší, kteří se spíš straní kolektivu. Ale pozor, to v žádném případě neznamená, že nepotřebují sociální kontakt. Naopak, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, dlouhodobý home office introvertům spíš škodí. Sice se v domácím prostředí mohou cítit bezpečněji, ale snáze se na ně zapomene, snadno upadnou do vnitřní izolace. Je dobré na to myslet při každém telekonferenčním rozhovoru, při každém on-line mítinku a ty z kolegů, kteří nemají přirozenou potřebu na sebe upozorňovat, se snažit vtahovat do dění. Prospěje to všem.