Od chvíle, co jsem se před dvěma týdny zapojil do diskuse kolem možného zdanění kapitálových příjmů z prodejů firem, se rozhýbala také debata o tom, jak (ne)snadné je podnikání a zakládání společností v českém ekosystému. Obrátilo se na mě několik politiků s dotazem, co může vláda udělat, aby byl život start-upů v Česku snadnější a aby se nestávalo, že mnohé z nich si za své ústředí raději vyberou USA nebo Británii. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Tady je seznam těch - alespoň podle mě - nejdůležitějších bodů k zamyšlení.

1) Na všechno potřebujeme notáře

U každé sebemenší změny musí být notářské potvrzení. Není bohužel možné podepsat s novým investorem smlouvu prostřednictvím služeb jako Docusign a nabrat hned peníze. To je problém.

2) Zaměstnanecké akcie jsou zdaněné

Momentální stav je takový, že když dáte zaměstnanci akcie firmy, je to bráno jako klasický benefit a daní se to stejnou sazbou jako příjem včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

3) Zaměstnávání cizinců je složité

Jestliže se rozhodnu, že potřebuji zaměstnat někoho ze zahraničí, a jsem připravený mu uhradit náklady na bydlení a pomoct vybavit pracovní víza, je to proces na mnoho týdnů, v nejlepším případě na dva měsíce. Přičemž úředníci ministerstva vnitra bývají nezřídka po mnoho dní nedosažitelní.

4) Omezené možnosti částečných úvazků

Máme na výběr zaměstnat lidi na plný úvazek nebo jako kontraktory, ale využití částečných úvazků je hodně komplikované. V Česku jsou více než dva miliony lidí s živnostenským oprávněním právě kvůli tomu, že systém part-time zaměstnávání je hrozný.

5) Žádné benefity za vytváření pracovních míst

Když v Česku vytvoříte stovky pracovních míst, nic za to nedostanete. Kdyby existovala nějaká podpora nebo výhoda, která by z toho plynula, bylo by to lepší.

6) DPH na software

Ano, já vím, že tohle je evropská, nebo spíš globální záležitost, ale stejně… Moje firmy mají většinu nákladů lokálních, ale ne všechny. Musíme být plátcem DPH a mít odpočty. Jenže velká většina našich obchodů pochází ze zahraničí, což znamená, že máme negativní vratku DPH. Takže nám vláda musí pravidelně vracet peníze. Z toho plyne, že se k nám každou chvíli ohlásí úředníci na kontrolu. A to není nikdy příjemné.

7) Založit firmu trvá dlouho

Jsme jednou z nejhorších zemí, co se týče zakládání nových firem. Už se to zlepšuje, ale ve srovnání třeba s Británií, kde v podstatě vyplníte jen on-line formulář a ten si pak stáhnete, to je hodně složité. A jsou tu pořád ti notáři, že!

8) Příliš mnoho byrokracie

Stále jsme hodně byrokratická země, ačkoli určité změny se dějí. Například i když všechno zaplatíte kartou, máte povinnost předložit vládním úřadům fyzické účty, když vás o to požádají. Je to nesmysl a přežitek, stejně se to pak fotí na mobily - jenže je to zákon.

Autor textu je spoluzakladatelem společností Socialbakers a Time is Ltd., ve které je i CEO. Anglická verze textu vyšla na blogu Jana Řežába na serveru Medium.com.