Švýcarská banka pro velmi majetné klienty Julius Bär má za sebou nejlepší pololetí v historii, píší Financial Times. Čistý zisk se oproti loňsku zvýšil téměř o polovinu a podobně posilovaly i akcie finančního domu. Movití klienti banky se totiž v době celosvětové pandemie koronaviru nebáli aktivně obchodovat. "Na náročnou druhou polovinu roku jsme dobře připraveni," říká generální ředitel banky Philipp Rickenbacher. Pro Bloomberg současně uvedl, že v druhé polovině roku očekává politickou nejistotu, a tím pádem i dostatek stimulů pro obchod.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Čistý zisk banky Julius Bär vzrostl proti loňskému roku o 43 procent na 491 milionů švýcarských franků (více než 12 miliard korun), zisk na akcii vzrostl dokonce o 45 procent. V první polovině roku, kdy trhy prudce kolísaly, narostl o 8 procent i čistý příjem z poplatků a provizí. Podle společnosti to způsobily výrazně vyšší provize za zprostředkování a výnosy z úpisu cenných papírů po nárůstu objemu transakcí.  

Zisky švýcarské banky mohou podle Bloombergu signalizovat, že se nejbohatším světovým manažerům, kteří jsou jejími klienty, během koronavirové pandemie dařilo.

Ještě na začátku letošního roku přitom Rickenbacher mluvil o zrušení až 300 pracovních míst, uvádí agentura Reuters. Loňský zisk banky se totiž propadl o 37 procent. Strategie, kterou generální ředitel v únoru představil, zmiňovala také ukončení vztahu s klienty, kteří již nebyli ziskoví.  

Úplně veselo ale ve třetí největší veřejně obchodované bance ve Švýcarsku není. Švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem (FINMA) na konci února oznámil, že Julius Bär selhal v boji proti praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé prověřovali 70 klientských účtů a více než 150 transakcí a téměř u všech konstatovali nesrovnalosti, uvedl server City Wire. 

Sankce, které FINMA na banku uvalil, souvisí s korupcí v letech 2009 až 2018. Do případů byla zapletena mimo jiné státní energetická skupina Petróleos de Venezuela (PDVSA) nebo Mezinárodní fotbalová asociace (FIFA).

Podle švýcarského úřadu neudělala společnost dost pro to, aby identifikovala klienty a zdroje jejich majetku. Poradce, který se staral právě o venezuelské klienty, získal v letech 2016 a 2017 miliony dolarů na bonusech. A to i přes to, že banka evidovala možná podezření z nesprávného jednání v souvislosti s případem PDVSA, píší The Seattle Times.

Systém odměňování v bance Julius Bär se totiž soustředil jen na výdělek a nebral v potaz rizika ani dodržování předpisů, uvedl FINMA. Jako příklad zmiňuje případ z roku 2014, kdy banka provedla transakci ve výši 70 milionů švýcarských franků (asi 1,7 miliardy korun) ve prospěch významného venezuelského klienta, ačkoliv věděla, že je obviněn z korupce. Bonus poradce, který vše zprostředkoval, byl sice po odhalení případu snížen o 2,5 procenta, i tak ale podle švýcarského úřadu obdržel vůbec nejvyšší odměnu ve své kariéře, napsal The Wall Street Journal.

Na základě rozhodnutí FINMA teď musí banka lépe identifikovat klienty, u kterých hrozí riziko praní špinavých peněz. Zároveň musí upravit systém odměňování svých poradců a disciplinární postupy. Kromě toho úřad bance zakázal velké akvizice do té doby, než budou její aktivity v souladu se zákonem. 

Julius Bär závěry úřadu uznal. "Nálezy úřadu FINMA přijímáme a nedostatků zjištěných v našem podnikání s klienty z Latinské Ameriky litujeme. Není to slučitelné s kulturou rizik, které se snažíme dosáhnout," uvedl předseda představenstva Romeo Lacher.

Julius Bär má v současnosti své pobočky ve více než 20 zemích na světě, včetně Japonska, afrických zemí nebo zmiňované Latinské Ameriky. Jako rodinnou společnost banku založil v roce 1890 Julius Baer. Po druhé světové válce začal finanční dům rychle expandovat a právě potřeba financovat tento růst pak vedla k tomu, že se Julius Bär stal první švýcarskou soukromou bankou.