Ceny nájmů letí prudce vzhůru. Podle analýzy společnosti Deloitte, kterou si nechal vypracovat pražský magistrát, se od roku 2014 průměrné nájemné za metr čtvereční v hlavním městě zvýšilo o 94 korun na 307 korun. Pronájem průměrného bytu o 60 metrech čtverečních tak podle těchto čísel vychází okolo 18,5 tisíce korun bez poplatků. "Ceny nájemného, i když s menším zpožděním, ve sledovaném období reagovaly zejména na růst prodejních cen vlastnického bydlení, a to jak v segmentu novostaveb, tak přeprodejů starších bytů," uvádí analýza.

Za posledních pět let se výrazně rozšířila takzvaná absolutní úroveň nájmů z roku 2014. Zjednodušeně to znamená, že obyvatelé Hájů nebo Kamýku dnes platí stejné nájemné, jako platili obyvatelé Nového Města na konci roku 2014.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Nejdražší nájmy jsou v centrálních čtvrtích Josefov, Malá Strana, Staré Město a Nové Město. Pronajmout si tam byt stojí okolo 400 korun za metr čtvereční. Pronájem garsonky o 30 metrech čtverečních tam tak stojí v průměru 12 tisíc korun bez poplatků.

Nejlevnější jsou okrajová katastrální území, jako například Šeberov, Benice či Kolovraty, kde se průměrné nájemné v první polovině roku 2019 pohybovalo okolo 200 korun za metr čtvereční. Z větších urbanistických celků je nejnižší nájemné ve Zbraslavi nebo v Radotíně.

Za zdražováním nájmů stojí především rychlý růst cen nemovitostí. Ten byl v hlavním městě dán vysokou poptávkou ze strany kupců v kombinaci s nedostatečnou nabídkou bytů. Kvůli zdlouhavému čekání na stavební povolení se developerům dlouhodobě nedaří na trh dodávat dostatek nových projektů.

"Data ukazují, jak jsou všechny procesy ve městě provázány. Nízká nabídka a regulace na bankovním trhu generuje zvýšenou poptávku po nájemním bydlení a tato situace se týká celého města. Je třeba intenzivně pracovat na doplňování potřebného počtu bytů jak ze strany soukromých investorů, tak města, aby se nabídka nájemního bydlení rozšířila," říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).

V Praze má zásadní vliv na ceny bytů i pronájmů fenomén Airbnb a obecně takzvané krátkodobé pronájmy. Od nich si lidé slibují vyšší výnosy než z dlouhodobého pronájmu a často jich také dosahují.

V posledních letech proto doslova propukla nákupní horečka takzvaných bytů na investici. V letech 2016 a 2017 se podle developerů prodala za účelem následného pronájmu až třetina nových bytů.

"Kvůli Airbnb ubylo v Praze nabídky dlouhodobého nájemného bydlení. Jen pro příklad, v Praze 1, 2 a 3 nabízejí realitní kanceláře aktuálně okolo tisíce bytů k pronájmu, přičemž Airbnb registruje v Praze ke krátkodobému pronájmu bytů výrazně více," popisuje Kristýna Řezáčová z realitní kanceláře Re/Max.

Největší poptávka je po malých bytech do 50 metrů čtverečních. Právě menší byty jsou ze strany investorů nejžádanější. "Od loňského října ale skokově narůstá i zájem o pronájem větších bytů rodinného typu," popisuje Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M reality.

Důvodem je podle něj opatření ČNB, která výrazně zpřísnila podmínky pro získání hypotéky pro žadatele.

Město aktuálně plánuje několik opatření, jak zrychlit výstavbu bytů a zabránit tak dalšímu prudkému růstu cen nemovitostí a zdražování nájmů. V první řadě chce magistrát zkrátit lhůty pro získání stavebního povolení. Developeři na něj dnes v hlavním městě čekají až 10 let. "Intenzivně pracujeme na tom, aby se zkrátily odvolací lhůty v rámci stavebního řízení. Ty jsou často fatální," prohlásil Hlaváček na debatě Urban Leaders Club, která se konala v polovině října na půdě mediálního domu Economia.

Vedení metropole dále jedná o možné změně struktury stavebních úřadů v Praze. Ve hře je varianta, že by vznikl takzvaný hlavní stavební úřad, který by povoloval velké stavební projekty. Město dále plánuje rozjet výstavbu obecních bytů. Vytvořilo proto mimo jiné takzvaného městského developera. Jedná se zatím o šestičlenný tým, který nyní vybírá vhodné parcely ve vlastnictví města, na kterých by se městské byty mohly stavět.

Praha chce také investovat do opravy stávajícího bytového fondu. Do roku 2021 takto investuje půl miliardy. Podle analýzy, kterou si nechal magistrát zpracovat, spravuje město 6700 bytů a městské části 23 699. Zhruba dva tisíce bytů je neobsazených.

Zvyšujících se nákladů na bydlení se neobává jen Praha, ale i další velká města. Mají strach z toho, aby se nestala pro některé lidi nedostupnými. Především pak pro ty obyvatele, kteří zastávají potřebné profese, jako například pro hasiče, učitele, policisty či zdravotní sestry. Vedle cen bytů a nájmů totiž v současné době rostou také ceny energií.

Pomoci má právě výstavba obecních bytů. Rozsáhlou výstavbu plánuje v příštích pěti letech Brno, které postaví a zrekonstruuje zhruba 2100 bytů. Stovky jich mají v plánu vybudovat také Ostrava či zmíněná Praha. Současně si ale komunální politici uvědomují stále větší rozdíl mezi tržními nájmy a cenami pronájmů v městských bytech. Liberecká radnice se proto letos rozhodla zvýšit nájem, a to až o pětinu. Zdražovat budou také České Budějovice. Ceny se tam zvednou na 75 procent tržního nájemného, dnes je to zhruba 50 procent. Také hlavní město již oznámilo, že bude s nájmy hýbat směrem nahoru.

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru